Zahraničí

Britský premiér dostal pokutu, jel ve vládní limuzíně nepřipoutaný

Britský premiér dostal pokutu, jel ve vládní limuzíně nepřipoutaný
Britský premiér Rishi Sunak | Zdroj: Profimedia

Britský premiér Rishi Sunak dostal v pátek od policie pokutu za to, že nebyl ve vládní limuzíně na zadním sedadle připoutaný bezpečnostním pásem. Usvědčil se sám, když za jízdy natočil video.

Policie hrabství Lancashire se zabývala videem kolujícím na sociálních sítích, z něhož je jasné, že v jejich kraji cestovala v jedoucím autě osoba nepřipoutaná bezpečnostním pásem. Poté "42letému muži z Londýna" uložila pokutu, informovala BBC.

Video pořídil sám premiér Rishi Sunak během pracovní cesty v severní Anglii. Hovořil v něm o programu britské vlády na snížení nerovnosti mezi regiony. Ze záběrů je patrné, že sedí vzadu a nemá zapnutý bezpečnostní pás. Za okny vozu se míhá okolí a krátce jsou v záběru policisté na motocyklech, kteří doprovází vládní kolonu.

Související obsah

​Premiér video umístil na svůj instagramový účet. Poté, co se strhl poprask kolem nezapnutého pásu, zmizelo.

Za nepřipoutání hrozí ve Velké Británii pokuta 100 liber (zhruba 2 700 korun), pokud dotyčný uzná vinu a zaplatí. Jinak jde věc k soudu s maximální sazbou 500 liber. Policie nesdělila, kolik Sunakovi napařila. Jeho kancelář podle agentury AP v prohlášení uvedla, že "premiér plně uznává, že šlo o chybu, a omluvil se", pokutu prý zaplatí.

Je to již druhá Sunakova pokuta během působení v politice. Loni jako ministr financí musel zaplatit 50 liber za porušení proticovidových opatření, když se zúčastnil narozeninového večírku tehdejšího premiéra Borise Johnsona v Downing Street.

Prohřešku se snaží využít politická opozice, podle které jsou Sunak a Johnson jedinými premiéry v britské historii, kteří byli pokutováni policií a chovají se, jako by pro ně platila jiná pravidla než pro ostatní.

Premiérovi zastánci naopak upozorňují, že každý může udělat chybu a podobné pokuty dostávají každý rok miliony Britů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz