Ekonomika

Důchody se mohou od června zvýšit. Jurečka chce přidávat až tisícovku

Důchody se mohou od června zvýšit. Jurečka chce přidávat až tisícovku
Marian Jurečka | Zdroj: TV Nova

Důchodci by se mohli dočkat mimořádného navýšení penzí. Valorizaci, která by navýšila důchody až o tisíc korun, připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. V neděli to řekl šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Už od letošního léta se mohou mimořádně navýšit důchody. Vláda totiž připravuje plán na jejich valorizaci. Penzisté se tak mohou těšit na výrazné zvýšení důchodů.

V České televizi to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. "Průměrné zvýšení důchodů by se mohlo pohybovat mezi 700 až 1 000 korunami," řekl Jurečka. Zatím však jde jen o odhady. Konkrétní navýšení se má odvíjet od toho, jak budou v průběhu ledna růst ceny.

Související obsah

Navýšení důchodů hodlá vláda vyřešit do 10. února. "Předpokládám, že tehdy už budeme mít jasno," dodal Jurečka. Více peněz by mohli důchodci dostávat už v létě. Podle ministra by měla valorizace začít platit mezi červnem a červencem.

Změnit by se ale také měly mechanismy výpočtů předčasných důchodů. Jurečka totiž chce snížit počet lidí, kteří odcházejí do důchodu příliš brzy. Právě to vede k velké finanční zátěži státu. Tyto změny by však neměly dorazit dříve než v příštím lednu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvednout důchody i životní minima:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz