OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Ceny energií drtí podnikatele. Záchranu vidí i ve virtuálních sídlech

Ceny energií drtí podnikatele. Záchranu vidí i ve virtuálních sídlech
Zdroj: Depositphotos.com

Nejen malé a střední firmy, ale i živnostníci bojují s rostoucími cenami všech vstupů, především energií. Někteří intenzivně hledají úspory, jiní rovnou ukončují činnost. Statistiky hovoří jasně: Do loňského září zanikalo měsíčně v průměru 4,5 tisíce živností, v říjnu už to bylo 7,8 tisíce a v listopadu dokonce 11 tisíc.

A nejde jen o energeticky náročnou výrobu. České firmy drtí až statisícové roční vícenáklady za energie i když mají například jen menší kanceláře. Přičtěme si vyšší nájemné kvůli inflačním doložkám. I z menší kanceláře se tak může stát zbytečný luxus nebo nutné zlo ze setrvačnosti.

Celkově loni začalo podle údajů společnosti CRIF v České republice od začátku roku do konce listopadu podnikat 72 301 fyzických osob, tedy zhruba o 10 tisíc více než ve stejném období loni (+17 %). Zároveň ale podnikání ukončilo 59 924 lidí, oproti loňsku o 21,6 tisíce více (+57 %).

Ostatní se usilovně snaží s nepříznivou situací vyrovnat úsporami. Na jednu ze „staronových“ legitimních cest upozorňuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti SMART Office & Companies ze skupiny PKF APOGEO. „Na sklonku roku 2022 i v prvních dnech toho letošního jsme zaznamenali rychle rostoucí poptávku po řádných virtuálních sídlech a službách, které s nimi souvisejí,“ říká Dobrovolný. SMART Office & Companies nabídku virtuálních sídel vytvářejí dlouhodobě, primárně se zabývají zakládáním, správou a likvidacemi firem.

„Souvislost mezi enormními cenami energií a rostoucí poptávkou po virtuálních kancelářích je evidentní. Tak značné úspory totiž nejsou jen otázkou povinnosti péče řádného hospodáře, ale často prostředkem pro zachování pracovních míst, nebo investicí do rozvoje marketingu,“ konstatuje Michael Dobrovolný. I když připouští, že i ceny v tomto segmentu služeb pro podnikatelské subjekty se budou muset brzy také zvýšit, společnost, kterou reprezentuje, je zatím drží na dřívější úrovni.

Řádné virtuální sídlo s kvalitním servisem v Praze, Brně či Plzni tak stále ještě přijde při dvouletém pronájmu cca na 500-1500 Kč měsíčně + DPH a v ceně už bývá například i dosílka pošty v rámci celé ČR. To se s cenou nájmu a energií nedá vůbec srovnávat.

Nahlížet na virtuální sídlo přes prsty je tedy asi stejně moderní jako tvrdit, že by se měly zakázat e-maily, protože poštu nosí pošťák. Zaměstnanci a kontraktoři firem na virtuálních sídlech často pracují v režimu home-office, porada v zasedačce jim jednou týdně bohatě stačí a schůzky s klienty v kavárnách jsou beztak příjemnější než v jen spoře vytopené kanceláři. Zbytek se vyřeší videohovory.

U řady službových firem, zprostředkovatelů, obchodníků, e-shopů a podobně představuje požadavek na klasickou kancelář archaismus z doby parní revoluce“, je přesvědčen Dobrovolný. Kvalita služeb je ale veledůležitá, a to zejména u plátců DPH, kde legislativa klade specifické požadavky. I úřady jsou ale povinny s firmami komunikovat primárně prostřednictvím datové schránky.

Komerční článek

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz