Zahraničí

Nominace na Oscary jsou venku. Bojovat o ně budou i čtyři Češi

Ceny americké filmové akademie, tzv. Oscary, znají své finální nominanty. O slavnou sošku zabojují ve vedlejších kategoriích také Češi. Nominováni jsou v kategoriích zvuk, masky a speciální efekty. Všichni za práci na německém filmu Na západní frontě klid.

Americká Akademie filmového umění a věd zveřejnila nominace na tzv. Oscary. Nejvíce nominací si vysloužilo sci-fi Všechno, všude, najednou, které bude bojovat o sošky dohromady v 11 kategoriích. Po devíti nominacích získaly adaptace válečného románu Na západní frontě klid a černá historická komedie Víly z Inisherinu s Colinem Farrellem v hlavní roli.

O asi nejcennější sošku za nejlepší film se pak spolu se "Západní frontou" a " Vílami" poperou komerčně úspěšné snímky Avatar: The Way of Water, Top Gun: Maverick a Elvis. Dále byly v této kategorii nominovány také filmy Tár, Trojúhelník smutku, Women Talking a částečně autobiografický film Stevena Spielberga Fabelmanovi. Slavný režisér zabojuje také o sošku za nejlepší režii.

Související obsah

Mezi nominovanými jsou také čtyři Češi, kteří se podíleli na snímku Na západní frontě klid. Jsou jimi maskérka Linda Eisenhamerová, která už dříve pracovala například na filmech Anthropoid, Spider-Man: Daleko od domova nebo Iluzionista, zvukař Viktor Prášil, jehož práci jste mohli slyšet například ve snímcích Havel, Zlatý podraz, Ženy v běhu nebo Žižka, a trikaři Viktor Müller a Kamil Jafar, kteří pracovali třeba na Teroristce a Nabarveném ptáčeti.

Tradiční ceremoniál, při kterém Akademie vyhlásí nejúspěšnější snímky a filmaře, je na programu 12. března.

Filmového Elvise varoval i Leonardo DiCaprio: Kdo v roli zpěváka nezazpíval ani tón a kdo vyčerpáním zkolaboval?

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz