Zahraničí

Ukrajina se dočká vysněných tanků. Němci pošlou Leopardy, USA Abramsy

Ukrajina se dočká vysněných tanků. Němci pošlou Leopardy, USA Abramsy
Tank Leopard 2 | Zdroj: TV Nova

Ukrajina se dočká moderních západních tanků. Německo schválilo reexport obrněnců Leopard 2 na Ukrajinu ze třetích zemí. Další tanky do boje proti Rusku pak pošle Ukrajincům přímo německá vláda. Americký prezident Joe Biden se navíc vyjádřil pro dodávky amerických tanků Abrams.

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý odsouhlasil dodávky tanků Leopard 2 pro Ukrajinu. Rozhodnutí se týká nejen tanků přímo z Německa, ale také jejich reexportu z dalších zemí. Tento krok už včera naznačila jeho vládní kolegyně, ministryně obrany Anna Baerbocková. O schválení dodávky bojových strojů informoval německý deník Spiegel.

Celkem se pro vyslání Leopardů na Ukrajinu vyslovilo podle americké televize ABC 12 zemí v čele s Polskem a Finskem. Dohromady by měly na Ukrajinu dodat asi 100 tanků. Před jejich dodávkou ale musely získat souhlas Německa, kde se tanky vyrábí.

Německo má podle webu The Guardian ve výzbroji přes 300 Leopardů. Dalších asi 200 má uloženo v rezervách. Počet strojů vyslaných na Ukrajinu tak nejspíš ještě významně vroste. Tanky vlastní také zbrojařské společnosti. Například čtrnáct tanků ze skladů společnosti Rheinmetall má dostat také česká armáda.

Související obsah

Pro dodání tanků se vyslovil také americký prezident Joe Biden. Podle deníku Wall Street Journal by Spojené státy měly na Ukrajinu poslat "podstatné počty" strojů M1 Abrams. Deník dále spekuluje, že za rozhodnutím Američanů poslat tanky takřka zároveň s Němci může být dohoda obou velmocí. Bílý dům to ale odmítl komentovat.

Ukrajinská vláda dlouhodobě žádá dodávky západních tanků. Jako jedni z prvních rozhodli v půlce ledna o vyslání svých strojů Challenger 2 Britové. Teď se k nim přidávají další státy. Západní tanky mají v průměru lepší vybavení i ochranu posádky, a to díky tomu, že munice u nich není skladována přímo uvnitř tanku. Západní státy pro ně mají navíc dostatek munice, kterou můžou Ukrajině dodávat. Ta východní v zemích NATO i na Ukrajině totiž dochází.

Jak pro TN.cz řekl generál ve výslužbě Jiří Šedivý, lze očekávat, že zimní měsíce budou vést obě strany k výpadům. Právě tanky přitom hrají při ofenzivách zásadní roli. Je otázkou, jak rychle se stroje na Ukrajinu dostanou a kdy se vycvičí jejich posádky. Minimálně by tyto stroje ale mohly nahradit tanky ztracené během zimy a podpořit ukrajinské úsilí v dalších měsících.

Česká armáda převzala první tank Leopard. Další dostane příští rok:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz