Domácí

Smutná zpráva z ústecké zoo. Jedno z gepardích mláďat zemřelo

Smutná zpráva z ústecké zoo. Jedno z gepardích mláďat zemřelo
Ústecká geparďata přišla na svět loni v říjnu | Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Ústecká zoologická zahrada ve středu oznámila smutnou zprávu. Jedno z gepardích mláďat, která se tam narodila loni na podzim, bylo vážně nemocné a museli ho uspat. Podle vedení zoo trpělo vrozeným onemocněním kostí a jeho stav se zhoršoval. Druhé mládě by návštěvníci mohli vidět na jaře.

Narození gepardích mláďat je pro zoologickou zahradu velký úspěch, ústecká zahrada tak byla na podzimní vrh náležitě pyšná. Ještě než se ale návštěvníci mohli potěšit pohledem na tato vzácná koťata, jedno z nich zemřelo. Podle vedení zoo se jednalo o slabší mládě z vrhu, které trpělo vrozenou nemocí.

"Bylo u něj diagnostikováno vývojové metabolické onemocnění kostí. Při povinném očkování a čipování byla zjištěna zlomenina končetiny a probíhala konzervativní léčba, nicméně stav mláděte se zhoršil. Z důvodu zkrácení bolesti a utrpení mláděte jsme nakonec museli po konzultaci s odborníky přistoupit k jeho utracení," vysvětlila zoo.

Související obsah

​Přesto je podle ní narození geparďat obrovským úspěchem, obzvlášť vzhledem k tomu, že samice je prvorodička. Už tehdy v říjnu byla situace ale velmi napjatá. Nejprve to totiž vypadalo, že mládě bude pouze jedno, přičemž gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky.

"Úleva přišla až po pěti hodinách, kdy samice porodila ještě druhé mládě, což značně zvýšilo šance na přežití obou jedinců," prozradila tehdy chovatelka Věra Malířová. Vedení zoo věří, že druhé mládě přežije. Aktuálně stále zůstává s matkou v zázemí. "Věříme, že se na jaře ukáže návštěvníkům," uvedla zoo. 

Královédvorská zoo naopak slaví úspěch. Jako jediná na světě minulý rok odchovala mláďata levhartů perských:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz