Domácí

Korunovační klenoty se vrátily do Korunní komory. Zájem o výstavu byl enormní

Korunovační klenoty se ve středu vrátily zpět do Korunní komory v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Během výstavy, která se konala po pěti letech, si klenoty prohlédly tisíce lidí. Dosluhující prezident Miloš Zeman rozhodl o jejich vystavení k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky.

Sedm klíčníků ve středu v podvečer v katedrále sv. Víta uložilo české korunovační klenoty po devíti dnech zpět do Korunní komory. Klíč od ní má prezident, premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor.

"Výstava se konala v chrámu svatého Víta, což je neobvyklé. Obvykle se klenoty vystavují ve Vladislavském sále. Společně s korunovačními klenoty byla vystavena i Svatováclavská lebka a Svatováclavský meč," uvedl mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák.

Související obsah

​Výstava byla naplánovaná na pět dní, Hrad ji ale kvůli velkému zájmu prodloužil o tři dny. "Dorazilo téměř 34 tisíc návštěvníků, což nás překvapilo," zhodnotil Novák.

Neodradilo je ani několikahodinové čekání ve frontě, často i v mrazu. Na některé se ale i tak nedostalo, kapacita byla totiž omezená. U samotné vitríny s klenoty měli lidé na prohlédnutí zhruba 20 sekund.

Ve dny největšího zájmu vidělo výstavu na Pražském hradě přes 4 500 lidí. Největší zájem o korunovační klenoty byl ale v roce 1993, kdy výstavu vidělo dohromady přes 100 tisíc zájemců.

O dalším vystavení klenotů rozhodne budoucí hlava státu. 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz