Domácí

Pěstování jablek v Česku nejspíš skončí. Ovocnářům se totiž nevyplatí

Unie ovocnářů očekává konec pěstování jablek v Česku. Jejich producenti jabloně ve velkém kácejí a sady mění v pole, na kterých pak pěstují plodiny, které se jim, na rozdíl od jablek, ekonomicky vyplatí. Důvodem je bohatá úroda v sousedním Polsku, které je předním světovým producentem jablek.

Pěstitelé jablek mění své sady v ovocnářské hřbitovy. Postupně odřezávají jednu jabloň za druhou. "Odbyt je špatnej, takže snižujeme ty plochy. Letos budeme ve ztrátě," říká například malopěstitel Miloš Thoř z Pěnčína.

Společnost Agro Rubín ve Svijanském Újezdě má jablko a název místní odrůdy dokonce ve svém znaku. "Samozřejmě, že to bolí. V roce 2014 jsme byli na 70 hektarech, letos jsme na 15. Je otázkou, kdy bude to číslo úplně na nule," popisuje situaci agronom společnosti Jiří Drobný.

Sady zemědělci mění na pole, na kterých už raší ozimá řepka, ječmen či pšenice. Česká jablka prohrávají souboj s těmi z Polska. Náš severní soused je s 5 miliony tun ročně třetím největším producentem jablek na světě. Jeho hlavním trhem bývalo do roku 2014 Rusko, kam kvůli sankcím teď není možné jablka vyvážet.

Související obsah

"Dovezou si radši lacinější jablko z ciziny. Markety už je vyřadily i z prodeje, takže se z toho stává regionální produkt," dodává pan Thoř. Stát každoročně podporuje ovocnáře dotacemi, které ale nejsou schopné pokles produkce českých jablek zastavit.

"Každoročně je to přes 500 milionů korun. V loňském roce to bylo ještě o dalších 100 milionů korun víc," brání dotace mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo také radí lidem, aby jablka nakupovali přímo u farmářů a přesvědčuje také obchodní řetězce, aby česká jablka upřednostňovaly.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz