Zahraničí

Muž věřil konspiračním teoriím. S ženou a šesti dětmi žili ozbrojení ve sklepě

Dítě ve sklepě
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Čtyřiapadesátiletý Rakušan se svou chotí žili ve vinném sklepě ve městě Obritz spolu se svými šesti dětmi mladších pěti let. Rodina se do opuštěné budovy nastěhovala poté, co ji koupila nejmenovaná britská společnost. Spolu s dětmi našla policie ve sklepě řadu zbraní. Muž byl totiž nejspíš členem pravicového hnutí Reichsbürger (Říšští občané).

Případ s nejasnými okolnostmi vyšetřují rakouští policisté. Vyděšení sousedé je přivolali do vesnice Orbitz k opuštěnému vinnému sklepu. Ozývaly se z něj totiž dětské hlasy. Na místo se podle deníku Daily Mail vydali sociální pracovníci, kteří ale odešli s nepořízenou, protože je napadl 54letý otec, jenž ve sklepě přebýval se svou 40letou ženou a šesti dětmi ve věku od sedmi měsíců do pěti let.

Rodina pravděpodobně žila ve sklepě několik měsíců a vybavila ho dveřmi, okny, vodou, elektřinou a bezpečnostními kamerami. Po návštěvě sociálních pracovníků se v budově zabarikádovali. Když do sklepa vtrhla policie, našla šest dětí a několik zbraní.

Děti podle zjištění webu The Telegraph nebyly držené násilím, nebyly zanedbané ani zneužívané. Podle rodičů se všechny narodily ve Velké Británii, kde muž pracoval. Dosud o nich nebyly nalezeny žádné oficiální záznamy.

Související obsah

K životu v opuštěném sklepě se pravděpodobně rozhodl vlivem konspiračních teorií, kterým začal holdovat po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Policisté navíc zjistili, že se otec hlásí k pravicové extremistické skupině Reichsbürger (Říšští občané). Ti věří, že německá říše z dob druhé světové války stále existuje. I přesto byl muž po dvou dnech propuštěn. Pro děti prý nepředstavoval žádné nebezpečí.

Místostarosta obce Erich Greil řekl, že muž koupil v oblasti až pět sklepů. Do každého z nich chtěl ubytovat jedno dítě. "Obzvláště obtěžující byly bezpečnostní kamery před sklepem. Jednou mi řekl, že má deset dětí a pro každé chce sklep," uvedl podle deníku Mirror Greil. Sklepy však nesmí být využívány k bydlení.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz