Domácí

Opět se přemnožili hraboši. Zemědělci se chystají na kalamitu

Vědci varují před tím, že zemědělce letos pravděpodobně čeká další velká kalamita hrabošů. Hlodavci jsou přemnožení. Pokud nepřijdou silné mrazy, začnou se na jaře nekontrolovaně množit. Při poslední kalamitě způsobili zemědělcům škody za dvě miliardy korun.

Je konec ledna a na polích je jedna díra vedle druhé. O vysoké aktivitě hrabošů svědčí vyšlapané pěšiny mezi norami. Na některých místech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský eviduje i více než deset tisíc děr na jeden hektar. Takové pole v podstatě nemá smysl ani obdělávat. "Počet hrabošů tři a půl násobně převyšuje míru škodlivosti," říká ředitel ústavu Miroslav Florián.

Příčinou je hlavně teplá zima. Hlodavci mají na polích dostatek zelené potravy a celou zimu jsou aktivní. Zemědělci s obavami očekávají příchod jara. "Ti hraboši expandují do obilí, a to už je požrané," okomentoval situaci předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný.

Související obsah

Vědci doporučují zemědělcům zakročit co nejdřív, ale možnosti mají velmi omezené. Dřív pomáhala hluboká orba, při které pluh narušil i hnízda hrabošů. Ta je ale nákladná a v poslední době i kritizovaná.

Evropská unie chce v rámci boje proti erozi půdy dokonce omezit dotace pro zemědělce, kteří hlubokou orbu na podzim provádějí. Pokud nepřijdou v únoru a březnu silné mrazy, které hlodavce vyhubí, čeká zemědělce podobná kalamita jako před třemi lety. Škody tehdy přesáhly dvě miliardy korun a zemědělci museli v nejvíce zasažených oblastech plošně nasadit jed proti hrabošům.

luk, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz