Zahraničí

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku se utrhla lavina. Zemřeli dva horolezci

Pád laviny ve Vysokých Tatrách
Zemřeli dva horolezci | Zdroj: Horská služba SR

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku spadla v neděli večer lavina. Ta zasypala skupinu tří horolezců v oblasti ledopádů. Dva z nich nepřežili, informovala tamní horská záchranná služba (HZS).

Pád laviny mezi prvním a druhým Grószovým ledopádem ohlásil v neděli ve večerních hodinách polský horolezec. "Ohlašovatel nebyl kriticky zasypaný, ale neměl žádné zprávy o svých dvou spolulezcích," informovala na facebooku horská záchranná služba.

Na místo se okamžitě vydali záchranáři a začali oblast prohledávat. Pomocí lavinového vyhledávače se jim podařilo lokalizovat oba nezvěstné horolezce. Z laviny je poté vyhrabali, byli však mrtví.

Související obsah

Následně pomohli také třetímu muži a sestoupili s ním do Starého Smokovce. "Těla nebohých horolezců jsme rovněž transportovali a odevzdali příslušníkům policie a lékaři," dodali záchranáři.

Pád lavin hrozí také v Krkonoších. Platí tam druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech se totiž nachází zhruba 40 až 80 centimetrů sněhu. "Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," informovala na webu Horská služba ČR.

Podle meteorologů navíc v následujících dnech může na horách napadnout až 50 centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se mohou tvořit také sněhové jazyky a závěje. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Vydatné sněžení způsobuje problémy po celém světě. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz