Domácí

Fiala odpálkoval Čínu. Budeme si volat, komu chceme, vzkázal do Pekingu

Fiala odpálkoval Čínu. Budeme si volat, komu chceme, vzkázal do Pekingu
Petr Fiala | Zdroj: TV Nova

Do česko-čínské roztržky vyvolané telefonátem zvoleného prezidenta Petra Pavla na Tchaj-wan se vložil premiér Petr Fiala (ODS). Sami si rozhodujeme, komu voláme, vzkázal do Pekingu. Tomu vadí i to, že se chce Pavel s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen setkat osobně.

Číně podle premiéra Petra Fialy není nic do toho, s kým komunikují čeští politici.

"Politika České republiky vůči Číně se nemění a odpovídá politice našich spojenců. Česko respektuje a zastává svou vlastní politiku jedné Číny. Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat," prohlásil předseda vlády v úterý.

Peking v pondělí rozladil budoucí prezident Petr Pavel, který třetí den po svém zvolení telefonoval tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen. Úředníci čínského ministerstva zahraničí to řešili s českou ambasádou, která znepokojení tlumočila Praze.

Související obsah

"Je potřeba také respektovat, že Čína je významný asijský obchodní partner. S demokratickým Tchaj-wanem máme tradičně dobré vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné," pokračoval Fiala. "Pokračujeme v naší tradici a upozorňujeme na potřebu ochrany společných demokratických hodnot," uzavřel.

Petr Pavel Cchaj Jing-wen děkoval za gratulaci a bavili se o posilování partnerství. "Řekl jsem jí také, že doufám, že budeme mít možnost potkat se osobně," uvedl. Generál ve výslužbě bude prezidentský slib skládat 9. března, do té doby jsou pravomoci hlavy státu stále v rukou Miloše Zemana.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji odštěpeneckou provincii a dlouhodobě panují obavy, že se ho pokusí násilně ovládnout. Kvůli kontaktu mezi představiteli nebo vojenské spolupráci je komunistická vláda na nože třeba i se Spojenými státy americkými.

Pavel nastínil první plány v prezidentské funkci:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz