Zahraničí

Parkinsonovu chorobu můžete odhalit včas. Vědci našli překvapivý příznak

Parkinsonovu chorobu můžete odhalit včas. Vědci našli překvapivý příznak
Parkinsonova choroba | Zdroj: Profimedia

Průlom ve výzkumu zákeřné Parkinsonovy choroby učinili vědci z Technologické univerzity v litevském Kaunasu. Podařilo se jim odhalit brzké příznaky, které mohou prozradit přítomnost tohoto nervového onemocnění. Tajemství se ukrývá v lidském hlasu.

Včasná diagnóza je klíčovou součástí účinného léčení mnoha nemocí. Výjimkou není ani Parkinsonova choroba, s níž žije na světě přes 10 milionů lidí. Tato nemoc nervového systému se obvykle projevuje nekontrolovatelným třesem a ztrátou schopnosti ovládat svůj pohyb.

Léčba Parkinsonovy choroby je v současnosti nemožná, avšak existují léčiva, která dokážou tuto nemoc zpomalit a usnadnit pacientům život. Čím dříve je proto nemoc odhalena, tím více mohou léky vývoj choroby pozdržet a zpomalit. Většinou se Parkinsonova nemoc diagnostikuje až poté, co se objeví příznaky v podobě třesu.

Související obsah

Tým vědců z Technologické univerzity v litevském Kaunasu ale nyní přišel s možným řešením, jak zákeřnou nemoc odhalit ještě dříve, než se stihne plně rozvinout. Klíčem k brzké diagnóze je lidský hlas.

Pacienti v počátečních fázích Parkinsonovy nemoci totiž mohou mluvit znatelně tišeji a pomaleji. Jejich projev navíc může být mnohem více monotónní. Úbytek nervových buněk se totiž nevyhýbá ani hlasovému ústrojí.

Citlivost hlasivek je pro sledování příznaků skvělým prostředkem. "Změny v řeči se často objevují ještě dříve než motorické potíže. Proto může být pozměněný hlas prvním ukazatelem nemoci," sdělil výzkumník Rytis Maskeliūnas, který vede vědecký tým stojící za objevem.

Související obsah

Změny hlasu nejsou v tomto odvětví novinkou. Lékaři o spojení choroby a změn řeči vědí již od 60. let. Nová je však metoda, kterou litevští vědci používají. Příznak dokážou vyhodnotit i v případech, kdy jej ještě lidské ucho není schopno zachytit.

Používají k tomu algoritmus zaměřený na analýzu lidského hlasu. Vzorky hlasu vyhodnocuje umělá inteligence. Vědci navíc chtějí svůj vynález poskytnout veřejnosti v podobě mobilní aplikace, s jejíž pomocí mohou lidé zjistit podezření na nemoc i sami u sebe.

Výzkumníci ale zároveň upozorňují na nutnost častých návštěv lékaře. "Rozhodně tady nevyvíjíme nějakou náhradu rutinní lékařské prohlídky. Naše metoda slouží k brzké diagnóze a sledování průběhu nemoci. Můžeme tak například zjistit, jak účinná je léčba," dodal Maskeliūnas.

Úspěch českých vědců. Metoda jim pomůže vyléčit Parkinsonovu nemoc:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz