Zahraničí

Německo chce zavést jednotnou jízdenku. Vyjde zhruba na tisícovku

Metro v Německu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Po úspěchu, který zaznamenal letní experiment s měsíční jízdenkou za 9 eur, tedy asi 220korun, která platila po celém Německu, přichází země s návrhem na jejího stálého nástupce. Nová měsíční jízdenka by měla vyjít na 49 eur a v případě schválení návrhu začne platit od května.

Německo plánuje zavedení měsíční jízdenky, která cestujícího vyjde na 49 eur (zhruba 1 164 korun). Platit má po celém Německu kromě dálkových vlaků a dálkových autobusů.

Návrh čeká na schválení Spolkové rady a Německého spolkového sněmu. Schválit jej musí i Evropská komise, informuje web Politico.

Související obsah

Jízdenka se má prodávat v elektronické formě. V případě schválení se do předprodeje dostane 3. dubna, platit pak začne od 1. května. Návrh navazuje na experiment z loňského léta, kdy země zavedla měsíční jízdenku v hodnotě 9 eur (213 korun).

Té se podle webu The Brussels Time prodalo 52 milionů kusů. Cílem bylo přimět co nejvíce řidičů k tomu, aby raději začali cestovat hromadnou dopravou. 

Aktuální cena 49 eur se dle úřadů bude výhledově pravděpodobně zvyšovat spolu s růstem inflace. Předpokládá se, že Berlín poskytne regionům 1,5 miliardy eur (35, 6 miliardy korun). Stejnou částkou přispějí na projekt i regiony.

Jízdné v Libereckém kraji zase zdraží. Jde na něj přitom čtvrtina rozpočtu (11/2022):

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz