Zahraničí

Vědci bijí na poplach. Ptačí chřipka se šíří mezi savci, v Británii se nakazily lišky

Liška
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ptačí chřipka, která se aktuálně šíří řadou evropských států, se mění. Ve Velké Británii se nakazily už i lišky a vydry ve volné přírodě. U těchto zvířat odhalili odborníci mutaci viru. Nyní se obávají, že nový typ nemoci by mohl zapříčinit snadnější přenos mezi savci.

Agentura pro zdraví zvířat a rostlin (APHA) ve Velké Británii otestovala 66 savců. Zjistila, že devět lišek a vyder mělo pozitivní test na ptačí chřipku typu H5N1. Podle odborníků šlo o mutaci viru. Ta by mohla vést k snadnějšímu přenosu mezi savci.

"Přepokládá se, že se zvířata živila mrtvými nebo nemocnými volně žijícími ptáky. A tímto způsobem se virem infikovala," píše portál The Telegraph.

Související obsah

Experti se nyní obávají, že mutací by se mohli následně nakazit také lidé. Podle vědců je však riziko malé a ptačí chřipka i nadále zůstává primárně onemocněním ptáků. Situaci však bedlivě sledují a provádí nejrůznější testy.

"Virus je nyní na pochodu. Jsem si vědom veškerých rizik a není vyloučeno, že se ptačí chřipka stane pandemií podobně, jako tomu bylo u covidu-19," řekl BBC profesor Ian Brown z britské Agentury pro zdraví zvířat a rostlin.

Ve Španělsku propukla ptačí chřipka loni v říjnu na norkové farmě. Nemoc se rychle šířila a zvířata umírala po stovkách, pracovníci proto nechali utratit všech 51 986 norků na farmě. Už tehdy se tak prokázal přenos viru na savce a následné šíření mezi nimi. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Státní veterinární správa (SVS) v Česku odhalila v letošním roce 13 ohnisek ptačí chřipky napříč republikou. To největší se potvrdilo na konci loňského prosince na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov. Tam bylo zhruba 750 tisíc nosnic.

Související obsah

Veterináři pravidelně upozorňují, že přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce, jako jsou například kočky nebo psi, nemohou vyloučit. Zatím však nebyl zaznamenán žádný případ přenosu nemoci z volně žijících ptáků na člověka.

V Evropské unii (EU) veterináři kvůli ptačí chřipce za poslední dva roky utratili přibližně 50 milionů kusů drůbeže. Odhalili celkem 3 000 ohnisek.

Ptačí chřipka se šíří dál. Nepomáhá ani vybíjení drůbeže:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz