Zahraničí

Chile muselo kvůli lesním požárům vyhlásit stav katastrofy. Zemřelo už sedm lidí

Chile muselo kvůli lesním požárům vyhlásit stav katastrofy. Zemřelo už sedm lidí
Do boje s plameny bylo nasazeno 2 300 hasičů a 75 letadel. Vyhlášení stavu katastrofy umožňuje poskytnout dodatečné zdroje pro boj s mimořádnou událostí. | Zdroj: Profimedia

Poté, co ničivá vlna veder vyvolala lesní požáry, při nichž už zemřelo nejméně sedm lidí, muselo Chile v několika centrálních a jižních regionech vyhlásit stav katastrofy. Od středy, kdy požáry vypukly, oheň zničil více než 100 domů a zpustošil na 29 000 hektarů lesa.

Vlna veder, při níž se teploty vyšplhaly až ke 40 stupňům Celsia, vyvolala obavy z opakování katastrofy z roku 2017, kdy při rozsáhlých požárech v chilském regionu Bío Bío zemřelo 11 lidí a bylo zničeno 1 500 domů. Plameny tehdy spolykaly 467 000 hektarů lesa.

Server Radio France Internationale s odvoláním na chilského ministra zemědělství Estebana Valenzuela informoval, že v pátek odpoledne zahynuli dva členové posádky vrtulníku, který byl nasazen do boje s požáry.

Související obsah

"Jsem velmi smutný z havárie vrtulníku, při níž zahynuli pilot a mechanik, kteří pracovali na hašení požáru v oblasti La Araucanía," řekl Valenzuela. Poslední dvě úmrtí rozšířila počet obětí, mezi kterými byli zatím čtyři civilisté a jeden hasič.

Vláda byla nucena vyhlásit stav katastrofy v regionech Nuble a Bío Bío, ale požáry zasáhly také regiony Maule a La Araucanía. Prezident Gabriel Boric se rozhodl přerušit svou dovolenou, aby navštívil postiženou oblast, ve které zuří 178 aktivních požárů, 39 z nich je mimo kontrolu.

Ministryně vnitra Carolina Tohaová uvedla, že čtveřice civilistů zahynula v regionu Bío Bío. Dva z nich zahynuli, když oheň pohltil silnici, po které zrovna jeli, zatímco další dva zemřeli při autonehodě, pravděpodobně když se snažili uniknout ohnivému peklu.

Národní služba pro prevenci a reakci na katastrofy Senapred a státní lesní korporace CONAF uvedly, že při požárech bylo dále zraněno devět lidí, z toho osm hasičů. Do boje s plameny bylo nasazeno 2 300 hasičů a 75 letadel. Vyhlášení stavu katastrofy umožňuje poskytnout dodatečné zdroje pro boj s mimořádnou událostí.

Chilské ministerstvo vnitra vyhlásilo červený poplach pro region Nuble a region Bío Bío. Kvůli riziku vzniku nových požárů tamní ministerstvo vnitra dočasně uzavřelo sedm národních parků v Santiagu a v některých jižních regionech a úřady nařídily evakuaci venkovských oblastí regionu Nuble.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz