Zajímavosti

EU zvažuje zákaz tisíců chemických látek. Zveřejnili první podrobný návrh

EU zvažuje zákaz tisíců chemických látek. Zveřejnili první podrobný návrh
Mezi látky, které by mohly být zakázané, patří například teflon | Zdroj: Profimedia

Evropská unie se začne zabývat návrhem na zákaz chemických látek PFAS, známých jako věčné chemikálie, který iniciuje skupina pěti evropských zemí. Těchto látek existují tisíce a mají široké využití v průmyslu i domácnostech. O možném zákazu se hovoří už delší dobu, nyní byl zveřejněn první podrobnější návrh, podle kterého by se tyto chemikálie mohly přestat používat už od roku 2026 či 2027.

Pod pojmem PFAS si zřejmě většina lidí nic konkrétního nepředstaví, přesto se jedná o látky, se kterými každý z nás přichází denně do kontaktu. Jsou to chemikálie, které se používají při výrobě obalů na potraviny, kosmetiky, oblečení a dalších textilií, elektroniky, kuchyňského náčiní a mnoha dalších. Typickým příkladem látky PFAS je teflon, který nalezneme v pánvích, žehličkách či ubrusech s nepřilnavým povrchem.

Těchto látek existují tisíce a už za pár let by mohly být na černém seznamu. Agentura EU pro chemické látky (ECHA) v úterý zveřejnila návrh na celounijní zákaz přibližně 10 tisíc látek PFAS, který vypracovaly orgány pěti zemí – Německa, Dánska, Nizozemska, Švédska a Norska.

Související obsah

​Podle návrhu by se v EU tyto látky nejenže nesměly vyrábět a používat, ale ani dovážet. "V mnoha případech jsou již k dispozici alternativy. Pokud Evropská unie zavede zákaz v navrhované podobě, bude to pro firmy znamenat, že budou muset najít alternativy i v oblastech, kde dosud chybí, nebo nejsou ještě dostatečně atraktivní," vysvětluje německý Spolkový institut pro bezpečnost a ochranu zdraví

Platnost a přechodné období

Očekává se, že Evropská komise o návrhu rozhodne v roce 2025. V platnost by pak zákaz mohl vstoupit buď o rok později, nebo v roce 2027. Návrh ale zahrnuje i přechodné období, které dává firmám čas na zavedení alternativ. Toto období bude trvat od 18 měsíců do 13,5 roku podle typu látek, odvětví a v závislosti na dostupnosti alternativ.

Související obsah

​Nejdelší přechodné období by se týkalo například léčiv, chemikálií na ochranu plodin nebo dezinfekčních prostředků. "Jedná se o oblasti, kde PFAS plní důležitou funkci a v současné době tam neexistují žádné alternativy, například ochranné oděvy nebo zdravotnické prostředky," objasnila Švédská agentura pro chemické látky.

Důvodem iniciativy jsou dopady látek PFAS na životní prostředí a lidské zdraví. Řada studií doposud potvrdila spojitost věčných chemikálií s různými typy rakoviny (například jater), onemocněním štítné žlázy, poruchami imunitního systému či hormonálními problémy.

Vzhledem k tomu, že jsou těžce rozložitelné a zároveň rozpustné ve vodě, byla jejich přítomnost odhalena v dešťové vodě či mateřském mléku. Vyskytují se dokonce i v odlehlých oblastech, například na Antarktidě.

Z iniciativy Evropské unie v Česku od minulého roku platí zákaz některých jednorázových plastů:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz