Domácí

V babyboxu ve Znojmě našli holčičku. Je to Květuška a zároveň Kačenka

Holčička v babyboxu
Holčička byla odložena do babyboxu ve Znojmě | Zdroj: Nemocnice Znojmo

V úterý večer personál znojemské nemocnice obdržel signál, který jim dal vědět, že do tamního babyboxu někdo zrovna odložil miminko. Ve schránce záhy našli zhruba dvoudenní holčičku oblečenou pouze do dámského trika. Dívenka obdržela rovnou dvě jména. Zatímco zakladatel české sítě babyboxů ji pojmenoval Květuška, v nemocnici jí říkají Kačenka.

Dvířka znojemského babyboxu klapla krátce před desátou hodinou večer. Někdo tam v tu chvíli vložil holčičku, kterou zakladatel sítě babyboxů v ČR Ludvík Hess pojmenoval Květuše. "Jméno dostala po dámě, jež se nevídaným způsobem zapsala do projektu babyboxů," vysvětlil svou volbu.

V nemocnici ale miminku říkají Kačenka – po lékařce, která ji ze schránky vyzvedla. Službu totiž ten večer měla dětská lékařka Kateřina Wojnarová. "Je asi dvoudenní a na sobě má tričko zřejmě po mamince, jinak je nahá. Je drobnější, tak do tří kilo, ale na pohled zdravá. Hned ji nakrmíme," řekla zdravotnice Hessovi krátce po vybrání miminka ze schránky.

Související obsah

​Děvčátko ihned zamířilo na novorozenecké oddělení, kde ho nejenom řádně vyšetřili, ale také oblékli a nakrmili. "Váží 2 740 g a měří 47 cm. Velmi dobře přijímá stravu a daří se jí dobře," uvedla tisková mluvčí nemocnice Petra Veselá, která redakci TN.cz objasnila, že o jménech odložených dětí definitivně rozhoduje až soud. Holčička se tak nakonec může jmenovat úplně jinak –⁠ například podle preferencí jejích nových rodičů.

Znojemský babybox byl zřízen v roce 2015, doposud tam ale nikdy žádné miminko odloženo nebylo. Květuška/Kačenka je tedy první, zároveň je prvním letošním dítětem, které dvířky babyboxu vstoupilo do nového života.

"Přichází po delší pauze, naposledy bylo děťátko nalezeno 23. října 2022 na Praze 6," řekl Hess s tím, že se jedná už o 247. děťátko, kterému dal babybox druhou šanci. Aktuální skóre činí 135 odložených holčiček a 112 chlapců.

V babyboxu písecké nemocnice se ocitl dvakrát stejný chlapeček (3/2022):

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz