Domácí

Lidé stáli dlouhé fronty na vzácnou výroční tisícovku. Někteří se nedočkali

O speciální tisícikorunu ke 30. výročí rozdělení měny je mezi lidmi velký zájem. Před pobočkami České národní banky stáli zájemci dlouhé fronty. Někde museli zastavit příval nových zájemců už dopoledne, jinde mohli lidé bankovky získat i po poledni.

Speciální tisícikoruna vydaná ke 30. výročí rozdělení měn Česka a Slovenska vzbudila mezi lidmi velký zájem. Lidé si ji za běžnou tisícikorunu (či jiné mince a bankovky stejné hodnoty) mohli od středy nechat vyměnit na pobočkách České národní banky, před nimiž se začaly tvořit dlouhé fronty.

U pražské centrály byla fronta po sedmé hodině ráno dlouhá asi jeden kilometr. Podobná situace byla také na dalších pobočkách – v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

Na některých pobočkách musela ČNB vydávání speciálních bankovek zastavit už dopoledne. "Fronty u ústředí ČNB v Praze a u pracoviště ČNB v Hradci Králové byly pro dnešní den z kapacitních důvodů uzavřeny," uvedla banka na twitteru. Před polednem oznámila také uzavření fronty v Brně a odpoledne uzavřela fronty i na zbývajících pobočkách. "Čekající, kteří ve frontě stáli před jejím uzavřením, se dnes k výměně dostanou," zdůrazňovala ale ČNB.

Související obsah

K dispozici bylo celkem 200 tisíc těchto bankovek. Od klasických tisícovek se liší přítiskem bankovkového kolku a výročním logem. Jsou ale normálně platné. K dispozici mají být do rozebrání zásob. Každý člověk si jich může odnést maximálně pět. 

Někteří na ně čekali už od úterý, a to navzdory silnému mrazu. "Čekáme tady už dvacet hodin," sdělil ve středu brzy ráno reportérovi TV Nova jeden ze zájemců o výroční tisícikorunu.

Kolik bankovek po středečním zájmu ještě banka má, ale sdělit odmítá. "Informace o počtech bankovek na jednotlivých pracovištích z bezpečnostních důvodů nebudeme komentovat ani v průběhu výměny, ani po uzavření přepážek, na kterých výměna probíhá," informovala ČNB na twitteru

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz