Domácí

Epidemie respiračních chorob v Česku nekončí! Znovu přibývá nemocných

Chřipka
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Epidemie respiračních onemocnění znovu sílí. Nemocných podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v minulém týdnu v Česku mírně přibylo. Od poloviny ledna navíc roste také počet pozitivních případů na covid-19.

Státní zdravotní ústav v sedmém týdnu (13. 2. – 19. 2. 2023) zaznamenal znovu mírný nárůst respiračních onemocnění napříč všemi věkovými skupinami v zemi s výjimkou lidí nad 65 let. U nich se nemocnost totiž zvýšila už minulý týden. V Česku je tak nyní 1 363 nemocných na 100 000 obyvatel.

​Výrazné navýšení SZÚ eviduje v Karlovarském kraji, kde se počet nemocných zvýšil o téměř 30 %. Nejhorší situace i nadále zůstává v Pardubickém kraji (2 233 nemocných na 100 000 lidí) a Jihomoravském kraji (2 002 na 100 000 obyvatel).

Akutní respirační infekce
Akutní respirační infekce v jednotlivých krajích | Zdroj: Státní zdravotní ústav / TN.cz

"V Evropě sice klesá výskyt chřipky typu A, zvyšuje se ale cirkulace chřipky typu B. S tím souvisí i aktuální mírný vzestup nemocnosti v České republice. Situaci lze stále považovat za regionální ohniska respiračních onemocnění," vysvětlil vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Související obsah

U chřipkových onemocnění eviduje SZÚ pokles nemocnosti o 7,5 %. U dospělých ve věku od 25 do 64 se ale naopak počet zvýšil o 10, 5 %.

Akutní respirační infekce
Akutní respirační infekce | Zdroj: Státní zdravotní ústav / TN.cz

​Od poloviny ledna roste také počet pozitivně testovaných na covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Hygienici za pondělí odhalili 1 817 případů nákazy koronavirem. O víkendu pak bývají počty nižší, protože se testuje méně než v pracovní dny.

Vlna respiračních onemocnění se šíří Českem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz