OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Buďte v obraze: Kolik elektřiny „žere“ vaše pračka nebo myčka?

Buďte v obraze: Kolik elektřiny „žere“ vaše pračka nebo myčka?
Zdroj: E.ON Česká republika, s.r.o.

Abyste mohli efektivně šetřit energie, je zapotřebí být v obraze a vědět, kolik spotřebujete elektřiny a na co. Víte třeba, kolik stojí vyprání prádla v pračce nebo upečení buchty v elektrické troubě? Právě s tím vám pomůže malé a poměrně levné zařízení – wattmetr.

Wattmetr je užitečný nástroj, který slouží k měření spotřeby elektrické energie v domácnosti. Ukáže vám aktuální spotřebu elektřiny ve wattech (W). To ale není všechno. Wattmetrem snadno změříte spotřebu elektřiny v čase, obvykle v kilowatthodinách (kWh). U většiny wattmetrů si navíc můžete nastavit také cenu za kilowatthodinu a přístroj vám pak může vyhodnocovat spotřebu přímo v korunách.

Wattmetr prostě připojíte do zásuvky

Používání běžných wattmetrů je velmi jednoduché a měření s nimi nevyžaduje žádné elektrotechnické znalosti. Wattmetr připojíte mezi zásuvku a zástrčku spotřebiče, a jakmile spotřebič zapnete, uvidíte jeho aktuální energetické nároky. Pokud navíc spustíte měření v čase, po skončení zjistíte i spotřebu elektřiny v kilowatthodinách a třeba i korunách.

Zdroj: E.ON Česká republika, s.r.o.

Zdá se vám to složité? Pomůžeme vám pár příklady, jak wattmetr doma používat:

  1. Zapněte wattmetr do zásuvky, do něj zapojte zástrčku od rychlovarné konvice a dejte ohřívat vodu na kafe. Wattmetr vám zobrazí aktuální spotřebu rychlovarné konvice například 1700 wattů.
  2. Udělejte to samé jako v předchozím bodě, ale hned jako první krok stiskněte tlačítko záznamu spotřeby (které to je, najdete v návodu). Přístroj pak bude měřit nejen aktuální spotřebu, ale také vám ukáže, kolik kWh elektřiny ohřátí vody spotřebovalo a kolik vás to stálo. Může to být třeba 0,14 kWh a 0,80 Kč.

Přístroj koupíte v každém elektru

Před použitím wattmetru je samozřejmě dobré si pečlivě prostudovat návod. Důležitý je například údaj o rozsahu měření – nejčastěji od 2 do zhruba 3 500 W. Dražší wattmetry zpravidla nabízejí větší rozsah měření a možnost měření dalších elektrických veličin, jako je napětí a proud.

A kde wattmetr seženete? V každém lepším elektru za zhruba tři stovky. Když víte, jak na to, je šetření energiemi hračka.

Chcete další praktické tipy pro úsporu energií, které vám pomohou ušetřit tisíce korun ročně? Podívejte se na web E.ON Rádce.

Komerční článek

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz