Domácí

Česko už nyní sužuje pořádné sucho. Takové tu dlouho nebylo, tvrdí odborníci

Čeká nás suché jaro. Podle vodohospodářů i meteorologů je letos kvůli nedostatku sněhu a srážek extrémně málo podzemních vod i vody v řekách. Leckde není ani polovina obvyklého množství v tomto období.

Tání, plné řeky a často i povodně. Takový byl každoroční jarní stav. Jenže letos nic takového zatím nehrozí. "Letošní zimní období bylo teplotně nadprůměrné. Chyběla nám sněhová pokrývka v nižších a středních výškách," sdělila v úterý meteoroložka Dagmar Honsová.

Chybějící sníh a málo srážek znamenají jarní sucho, jaké v Česku dlouho nebylo. Vodohospodáři už to zaznamenávají, a to jak u podzemních, tak i povrchových vod. Nejhorší situace je na jižní a východní Moravě.

Související obsah

"V některých částech Zlínského a Jihomoravského kraje klesají hladiny na hodnoty podnormální. Na některých místech dokonce na silně podnormální," informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. "Nejméně srážek spadlo v Jihomoravském kraji," dodala Honsová.

Koryto řeky Jihlavy bývá v tuto dobu plné. Letos však není. V některých řekách je přitom i méně než polovina vody, než je obvyklé. "Průtoky se pohybují v povodí Dyje mezi 30 a 60 procenty dlouhodobých měsíčních průtoků. V povodí Moravy mezi 20 a 60 procenty," uzavřel Chmelař.

Pomohlo by delší období dešťů, které by alespoň podzemní vody doplnily. Jenže podle dlouhodobých předpovědí nás v březnu i dubnu čeká období srážkově maximálně průměrné.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz