OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Světový týden glaukomu 12. – 18.3.2023

Celý tento týden probíhá po celém světě Světový týden glaukomu, který je zaměřen na preventivní vyšetření pacientů všech věkových skupin, aby bylo včas odhaleno případné poškození zrakového nervu a zahájena vhodná léčba pro zachování zrakových funkcí pacientů.

Cílem aktivit při Světovém týdnu glaukomu je zvýšit povědomí o zeleném zákalu mezi veřejností. Prostřednictvím aktivit po celém světě přispívají zdravotníci, pacienti i široká veřejnost k informovanosti o včasné diagnostice onemocnění a ochraně zraku.  Pouze pravidelné oční kontroly, včetně vyšetření zrakového nervu, umožnují co nejdříve onemocnění diagnostikovat a tím uchovat zrakové funkce pacienta. U příležitosti Světového týdne glaukomu je již několik let organizováno za podpory České Glaukomové Společnosti na pracovištích napříč celou Českou republikou preventivní měření nitroočního tlaku pro veřejnost. Seznam pracovišť najdete zde: www.glaucomaweek.cz

Co je zelený zákal neboli glaukom

Zelený zákal (odborně zvaný glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Protože zrakový nerv v sobě vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.

Příčina zeleného zákalu

Hlavní příčinou zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat citlivé oční struktury, především zrakový nerv. Ten může po určité době i zcela odumřít.

Průběh vyšetření nitroočního tlaku tonometrem | Zdroj: Bausch + Lomb

​​Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak.

Vyšetření komorového úhlu neboli gonioskopie | Zdroj: Bausch + Lomb

​​Postupná ztráta vidění

Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout. Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.

Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Jakékoli degenerativní změny na očním nervu jsou již nevratné.

Další informace najdete na www.zeleny-zakal.cz

Komerční článek

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz