Domácí

Řadový poslanec dostává přes 100 tisíc. Jiní politici ještě více. PŘEHLED

Řadový poslanec dostává přes 100 tisíc. Jiní politici ještě více. PŘEHLED
Poslanecká sněmovna | Zdroj: TV Nova

Po rozhodnutí o snížení valorizace důchodů se rozjela diskuze o platech ústavních činitelů. Návrh předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na zmrazení platů politiků Sněmovna zamítla, následně se pro něj vyslovil i prezident Petr Pavel. Podívejte se, kolik čeští politici měsíčně dostávají.

"Jsem přesvědčen o tom, že v této tíživé době není možné na jednu stranu snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat růst platů ústavních činitelů. A proto vyzývám vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budeme bez rozdílu podílet všichni," prohlásil Pavel.

Sám prezident si měsíčně přijde na 341 200 korun hrubého. K tomu dostává navíc statisíce na placení asistentů či cestování a reprezentaci země. Ze svého platu navíc neplatí sociální a zdravotní pojištění.

Zákonodárci dostávají méně než prezident. Řadový poslanec či senátor dostane za svou práci měsíčně 102 400 korun. Pokud je předsedou parlamentního výboru, komise či delegace, vyšplhá se jeho plat na 144 100 korun. Místopředsedové výborů a předsedové podvýborů dostávají 123 200 korun měsíčně. 

Související obsah

Například předsedové obou komor a premiér dostanou měsíčně hrubý plat 274 800 korun, místopředsedové Senátu a Sněmovny 195 300 korun. Stejně dostávají i ministři.

Politici ale mají nárok také na náhrady. U premiéra je to měsíčně 35 100 korun, u ministra 28 500. Zákonodárci navíc mají stravné a cestovné až 56 900 korun.

Poslanci si odmítli zmrazit platy:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz