Šetří celé Česko

Už to není sci-fi. Elektřinou ze solárů na chatě budete svítit v bytě

Už to není sci-fi. Elektřinou ze solárů na chatě budete svítit v bytě
Solární panely | Zdroj: TV Nova

S největší pravděpodobností bude už v roce 2024 možné sdílet elektřinu vyrobenou obnovitelnými zdroji. Novelu LEX OZE 2 o tzv. komunitní energetice nyní projednává vláda. V platnost již vstoupila novela energetického zákona, takzvaná LEX OZE 1, která usnadňuje přístup k výkonnějším fotovoltaickým elektrárnám.

"LEX OZE 2 upravuje vznik a fungování takzvaných energetických společenství. Jejich členové z jednotlivých bytových domů, městských částí či celých obcí budou moci mezi sebou sdílet elektrickou energii, kterou vyrobí společné fotovoltaické elektrárny. Případnou nevyužitou energii uloží do baterií pro pozdější použití. Cílem sdílení elektřiny tak není zisk z jejího prodeje, ale snížení účtů za energie," vysvětluje člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek. 

Související obsah

​Novela měla vejít v platnost již začátkem letošního roku. Legislativní proces ale zpozdil požadavek na zřízení energetického datového centra (EDC), které má usnadnit sdílení elektřiny. Jeho úlohou bude koordinace výměny a sdílení informací mezi účastníky energetické soustavy, například mezi provozovatelem přenosové soustavy a distributory.

Novela předpokládá také sdílení elektřiny napříč distribučními soustavami. "To v praxi znamená, že pokud vlastníte chalupu s instalovanou fotovoltaickou elektrárnou, můžete elektrickou energii zde vyrobenou ‘čerpat‘ ve vašem rodinném domě nebo bytě vzdáleném klidně stovky kilometrů," říká Matoušek. 

Přínosy komunitní energetiky:

  • Nahrazování fosilních paliv a snižování emisí CO2
  • Vyšší efektivita využívání energie z obnovitelných zdrojů
  • Snížení nákladů na energie a prevence energetické chudoby
TN.cz, MB

K tématu Šetří celé Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz