Zahraničí

Slovensko a Polsko posílají Ukrajině stíhačky. Zničíme je, reaguje Kreml

Slovensko a Polsko posílají Ukrajině stíhačky. Zničíme je, reaguje Kreml
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov | Zdroj: Profimedia

Slovensko je po Polsku druhou zemí, jež poskytne Ukrajině stíhačky. Tamní vláda oznámila, že do boje poputuje všech 13 strojů MiG-29, které Slovensko má. Zároveň dodá také dva systémy protiletecké ochrany KUB i s radarem a 200 protiletadlových raket. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se plánu vysmál s tím, že ruská armáda stíhačky na Ukrajině stejně zničí. Podle něj jde o další důkaz zapojení NATO do války.

Výměnou za poskytnutí vyřazených stíhaček získají Slováci stroje ze Spojených států amerických. Čtyři letouny MiG-29 pošle na Ukrajinu také Polsko, píše agentura Reuters

Původně se jedná o iniciativu Varšavy, ke které se Bratislava připojila. Polská vláda vyzvala k vytvoření široké koalice, která ukrajinské armádě dodá zásoby sovětské techniky z dob studené války. Kromě USA přislíbila i Velká Británie, že státům starou výbavu vykompenzuje moderními stroji.

"Vláda dnes (v pátek) rozhodla a jednomyslně schválila mezinárodní smlouvu o daru. Proces předání těchto stíhaček úzce koordinujeme s polskou stranou, Ukrajinou a samozřejmě s dalšími spojenci," řekl slovenský premiér Eduard Heger.

Související obsah

Na oznámení ostře reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten prohlásil, že stíhačky Rusové na Ukrajině stejně zničí, uvedla ruská státní agentura TASS.

Moskva to podle něj navíc vnímá jako důkaz o zapojení NATO do války na Ukrajině. "Zdá se, že tyto země jen likvidují staré nepotřebné vybavení. Během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení samozřejmě zničeno. Dodávka vojenského materiálu nemůže ovlivnit výsledek operace, ale přinese další potíže samotné Ukrajině a ukrajinskému lidu," vzkázal Peskov.

Putin přichází o důležité spojence. Od Ruska se odvrací dvě země:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz