Zahraničí

Jediný můj zločin byl, že jsem bránil národ, řekl Trump po obžalobě

Poté, co si bývalý americký prezident Donald Trump v úterý večer v New Yorku vyslechl rozsáhlou obžalobu za falšování volebních záznamů, odletěl zpět do svého sídla Mar-a-Lago na Floridě. Tam před svými příznivci přednesl projev, ve kterém své obžalování odsoudil a prohlásil, že jediným zločinem, kterého se dopustil, bylo to, že neohroženě bránil svůj národ před těmi, kteří se ho snaží zničit.

"Nikdy jsem si nemyslel, že by se něco takového mohlo v Americe stát. Nikdy jsem si nemyslel, že by se to mohlo stát," řekl Trump během své úvodní řeči, ve které vše, z čeho je obžalován, odmítl. "Tento falešný případ byl vytažen pouze proto, aby narušil nadcházející volby v roce 2024," dodal. Celé obžaloba by podle něj měla být stažena.

Podle CNN Trump v projevu zpochybnil také další kauzy, které v poslední době prosákly na veřejnost, včetně vyšetřování v Georgii ohledně ovlivňování voleb v roce 2020, vyšetřování ministerstva spravedlnosti kvůli jeho nakládání s tajnými dokumenty po skončení prezidentského úřadu a vyšetřování newyorského generálního prokurátora ohledně Trump Organization. Zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe, který dohlíží na jeho spojitost s útokem na americký Kapitol, dokonce označil za šílence. "Jediný zločin, který jsem spáchal, je nebojácná obrana našeho národa před těmi, kteří se ho snaží zničit," řekl Trump.

Související obsah

"Jsme národ v úpadku a tito radikální levicoví šílenci teď chtějí zasahovat do voleb pomocí orgánů činných v trestním řízení," citoval portál NBC News slova Donalda Trumpa, který ve svém vystoupení spojil svá stíhání a četná vyšetřování, kterým čelí, se svými nepravdivými tvrzeními o zmanipulovaných volbách v roce 2020. "To nemůžeme dopustit," dodal Trump. Rovněž neopomněl zkritizovat úřady za nedostatečné zaměření na kauzu nynějšího prezidenta Spojených států Joea Bidena, který je rovněž vyšetřován kvůli nakládání s tajnými dokumenty.

Bidenova administrativa se k celé kauze zatím staví rezervovaně. "Je to probíhající trestní řízení, takže se prostě nebudeme vyjadřovat konkrétně k samotnému případu," řekla tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Podle jejích slov to není něco, na co by se prezident soustředil, píše BBC.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz