Ekonomika

Slováci zastropovali ceny některých potravin. Přesto jsou vyšší než v Česku

Lidé na Slovensku začínají kritizovat zastropování cen některých potravin, na kterém se dohodla vláda s obchodními řetězci. Podle nich jsou ceny i přes zastropování příliš vysoké a v jiných zemích se stejné potraviny prodávají levněji.

Zastropování cen mělo podle slovenské vlády pomoci zejména nejchudším občanům. Realita je ale jiná. Potraviny, které mají ceny zastropované, jsou totiž často ty nejdražší, které v daném obchodě, najdete.

"Vajíčka s garantovanou cenou jsou jedny z nejdražších v nabídce. Stejné je to s máslem s protiifnalční garancí. Nejdražší je i zastropovaná tatarská omáčka," hlásil reportér TV Markíza ze supermarketu.

"Je to u nás katastrofa. Nakupujeme v Polsku a v Česku," podotýkají Slováci.

Související obsah

Za potraviny se zastropovanou cenou jsme na Slovensku zaplatili v přepočtu 470 korun. Pro porovnání jsme si udělali stejný nákup i u nás, za něj jsme dali o 15 korun méně.

A zastropovaná je v některých supermarketech i cena rozpustné kávy. Zaplatili jsme za ni bezmála 200 korun. V jiném obchodě, kde zastropované ceny nemají, jsme ji přitom našli o 50 korun levnější.

Slováky navíc zaráží, že zastropované ceny nejsou u základních potravin jako je chleba nebo zelenina. "Potraviny by měly být takové, které všichni používají, ne jen někdo. Člověk by hádal, že tam budou jako brambory, cibule a nebo chleba," říkají.

Místo toho zastropované ceny najdete u vína, piva nebo třeba lososa.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz