Domácí

Úřady jsou přetížené žádostmi o důchod. Lidé na vyřízení čekají měsíce

Úřady jsou přetížené žádostmi o důchod. Lidé na vyřízení čekají měsíce
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) stále čelí velkému náporu žádostí o důchod. Systém podle ní zatížil především výrazný nárůst žadatelů o předčasný důchod z konce loňského roku. Aktuálně podle ní průměrná doba vyřízení dokonce překračuje zákonnou lhůtu – činí totiž 99 dní. Někteří lidé ale čekají ještě déle.

Úřady ČSSZ, které mají mimo jiné na starost vyplácení penzí, jsou přetížené. Pokračuje tak situace z loňského roku, kdy od podzimu výrazně narostl počet žadatelů o předčasný důchod, kteří chtěli využít výhodné valorizace (psali jsme o tom zde). 

"Jen za poslední tři měsíce bylo podáno bezmála 100 tisíc nových žádostí o důchod, obvyklý počet za celý rok se přitom pohybuje kolem 200 tisíc. To představuje extrémní zátěž," uvedla ČSSZ v úterní tiskové zprávě. Doba zpracování se tak podle ní výrazně prodloužila, a to nejen u předčasných důchodů. 

Související obsah

Lidé teď na vyřízení žádosti o důchod čekají průměrně déle než tři měsíce. Zákonná lhůta činí 90 dní, průměrná doba řízení ale aktuálně trvá 99 dní. Někteří lidé na zpracování vyčkávají ještě déle. 

Čekají už od podzimu

Množí se stížnosti od těch, kteří si o důchod zažádali na podzim, ani na jaře ale stále nevědí, na čem jsou. "Šel jsem do starobního důchodu, nikoliv předčasného. Podával jsem žádost 21. listopadu loňského roku. Už je to dávno přes 120 dní. Mají na to 90 dní a nikdo s vámi nekomunikuje, anebo takovým výsměšným způsobem, co bychom chtěli," posteskl si redakci TN.cz pan Jaroslav. 

Související obsah

​"Já už nevím, na koho se obrátit. Já ještě dělám, protože kdybych nepracoval, tak bych mohl jíst kořínky," dodal. A není jediný, kdo řeší tento problém. 

"Jsem důchodce od neděle. Doteď mi nepřišel žádný výpočet důchodu. Výplata měla být 9. dubna. Žádný peníze mi nepřišly. Byl jsem na úřadě, kde mi nebyli schopni říct, kdy dostanu důchod a kolik," postěžoval si další z žadatelů. 

Čtvrt milionu žádostí

ČSSZ si problém uvědomuje a doufá, že se situace co nejdříve stabilizuje. Nápor je podle ní opravdu obrovský. Jenom za loňský rok si o důchod zažádalo téměř 250 tisíc lidí, z nichž více než 80 tisíc se přihlásilo o předčasný. Velká část z nich jej přitom pouze chtěla přiznat, ale nechtěla ho zatím vyplácet.

Zpracování ale podle ČSSZ v těchto případech není o nic jednodušší. Situaci na přelomu roku ovlivnily také žádosti o výchovné, kterých bylo zhruba 40 tisíc. 

Související obsah

​To vše se podle vedení správy promítá do aktuálního období. "Pro zaměstnance je současná situace velmi náročná a za jejich pracovní nasazení, se kterým k této mimořádné situaci přistoupili, jim patří velké poděkování," uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. 

Urgujte žádost, vyzývá úřad 

Pokud od žádosti uplynulo více než 90 dní, doporučuje ČSSZ především těm, kteří zároveň chtějí důchod rovnou vyplácet, aby ji urgovali. Takové žádosti podle ní budou zpracovány přednostně. 

"Lidem, kteří se do důchodu v letošním roce chystají, pak doporučujeme, aby využili možnost podat žádost o přiznání důchodu až čtyři měsíce předem. Tím lze zajistit plynulý přechod k finančnímu zabezpečení formou důchodu namísto výplaty ze zaměstnání," zakončil úřad.

Vláda letos začala jednat o důchodové reformě (3/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz