Zajímavosti

Malá Vaneska měla po narození jen 395 gramů. Po měsících stresu odjela domů

Malá Vaneska po narození vážila jen 395 gramů a sotva se vešla do dlaně. Průměrná porodní váha je přitom asi desetkrát vyšší. Fakultní nemocnici Olomouc se holčičku podařilo zachránit a po měsících stresu mohla odjet domů.

Už v brzké fázi těhotenství maminka Jana Flasarová věděla, že její dítě neroste, upozornila nemocnice v tiskové zprávě. "Na druhém screeningu mi řekli, že je v růstu o dva týdny pozadu. To mi ale ještě lékaři dávali naději, že to může dohnat. Jenže na dalším vyšetření už to bylo jen horší. Cítila jsem se úplně hrozně. Říkali mi, že může umřít a že ji nebudou moci zachránit," popsala své pocity.

Už ve 26. týdnu začali případ řešit odborníci z novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. "Kolegové nás přizvali ke konzultaci s informací, že děťátko dlouhodobě neroste a že bude potřeba se rozhodnout, jak v těhotenství pokračovat dále," připomněl lékař Jan Wita. 

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že nebyla plně funkční placenta, existovalo velké riziko, že miminko může umřít nitroděložně. Zároveň jsme věděli, že hmotnost Vanesky je tak nízká, že by bylo velice obtížné ji po porodu zachránit. Hledali jsme tedy optimální strategii a načasování ukončení těhotenství, aby miminko bylo v bříšku co nejdéle a mohly vyzrát plíce, ale zároveň ji nezatížili rizikem nitroděložního úmrtí," doplnil Wita.

Ve 28. týdnu už zdravotníci nemohli dále čekat a bylo nutné porodit. Vaneska přišla na svět loni 22. prosince a vážila 395 gramů. V tomto týdnu je přitom standardní váha kolem jednoho kilogramu a standardní novorozenec váží 3,3 kilogramu. 

"Na dalším postupu jsme se s rodiči dohodli už před porodem. Věděli jsme, že Vaneska bude maličká a riziko úmrtí nebo přežití s následným handicapem byla velká," upozornil lékař Wita.

Související obsah

Další měsíce byly pro rodiče plné stresu. "První dva týdny to bylo hrozné. Nemohla jsem si Vanesku ani pochovat, protože byla zaintubovaná," sdělila maminka. Za dcerou po několikadenní hospitalizaci jezdila skoro každý den. Když nemohla, sledovala ji alespoň přes on-line kameru. 

V inkubátoru holčička strávila 100 dnů. Rodiče si ji odvezli domů 31. března. Za tři měsíce se váha Vanesky dostala na 1 770 gramů.  

"Při rozhodování o propuštění miminka do domácí péče jsou hlavním faktorem stabilizované životní funkce. U Vanesky jsme věděli, že ještě bude potřebovat delší dobu kyslík, takže jsme rodiče vybavili přístrojem, který umožňuje kyslík v domácích podmínkách mít. A z hlediska výživy jsme věděli, že to, co Vaneska potřebuje, dostane od maminky. Nebylo už tedy třeba dalšího pobytu v nemocnici a její stav můžeme monitorovat ambulantní cestou," vysvětlil Wita.

Rodina teď dojíždí na kontroly. Zároveň zasílá monitoring zdravotního stavu prostřednictvím pacientského portálu.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz