Domácí

Daňové přiznání sami podáte už jen elektronicky. Zbývá posledních pár dnů

Daňové přiznání online
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Posledních pár dnů mají lidé na to, aby podali daňové přiznání v elektronické podobě. Letos připadá nejzazší termín na 2. května. Právě úterý je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Spočítejte si na kalkulačce, kolik budete platit.

Daňové přiznání za rok 2022 je nutné podat ve standardních termínech. Zatímco v případě papírové podoby už poplatníci musí mít vše odevzdané, přiznat daně elektronicky je ještě možné. Lidé však mají už posledních pár dnů.

Posledním možným termínem je úterý 2. května 2023. "Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně," upozornila na webu Finanční správa.

Spočítejte si, kolik budete muset za rok 2022 zaplatit na dani z příjmů:

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka – výpočet daně z příjmů

Za většinu zaměstnanců podává roční zúčtování a platí daň z příjmů zaměstnavatel. Lidé si ale daňové přiznání musí podat sami v případě, že měli příjem z několika zaměstnání najednou, podnikáním si vydělali více než 15 tisíc korun nebo pracovali v zahraničí. Povinen je podat daňové přiznání také podnikatel, jehož výdělek sice nepřesáhl 15 tisíc korun, ale dotyčný skončil ve ztrátě.

Spočítejte si na kalkulačce daň z příjmů za rok 2022:

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

Lidé mohou daňové přiznání podat elektronicky prostřednictvím portálu MOJE daně nebo datovou schránkou. "Formulář daňového přiznání v předepsaném formátu je možné snadno vyplnit prostřednictvím portálu MOJE daně a následně ihned odeslat finančnímu úřadu. Není tedy nutné k odeslání elektronického formuláře použít datovou schránku. Při odeslání z aplikace Online finanční úřad stačí použít přístupové údaje do datové schránky nebo identitu občana," poradila správa.

Další termín

Klidní mohou zůstat lidé, za které daňové přiznání zpracovává daňový poradce nebo advokát. V tomto případě je termín odevzdání stanovený na pondělí 3. července 2023. Stejné datum pak platí také pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Související obsah

Vrácení přeplatku na dani z příjmů

Přeplatky úřad vyplatí do 30 dnů od konce lhůty pro podání přiznání, tedy aktuálně po 2. květnu 2023. "To znamená, že nejpozději 1. června 2023 musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz. Netýká se to případů, kdy finanční úřad zahájí kontrolní postup. Ani opožděného podání daňového přiznání," uvedla správa.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje úpravu daní. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz