Korunovace Karla III.

Dárek ke korunovaci pro Karla III. z Čech. Panovník dostane vánoční ozdoby

Karel III. může ke korunovaci počítat se stovkami darů z celého světa. A bude mezi nimi i jeden z Chrudimska. Výrobci vánočních ozdob z malé vesničky mu do Londýna vezou skleněné koule, které vypadají jako britské korunovační klenoty.

S takovým zlatým jablkem se rozhodně musí zacházet jemně, je totiž ze skla. "Je to velká výzva. Mám z toho strašnou trému," popsala své pocity malířka Andrea Mudruňková.

Malířky v Oflendě malují podle mobilu a předlohou jsou pravé korunovační klenoty. Dlouho ale nemohly trefit jejich zlatý odstín. "To byl dost velký oříšek, trénovaly jsme to dva dny," doplnila Mudruňková.

Související obsah

Jedinou skleněnou ozdobu tvoří 175 kamínků severočeské bižuterie, některé mají pouhý milimetr. Celá sada už co nevidět zamíří na královský dvůr. "Ve čtvrtek posíláme čtyři koule o velikosti osm a 10 centimetrů," uvedla marketingová specialistka Koulier Oflenda Hana Kubíčková.

Je to dárek ke korunovaci, který ale panovník ocení až o Vánocích. "Tyto koule jsou opatřeny klasickým očkem, abyste si je mohli zavěsit na vánoční strom," přiblížila Kubíčková. "Byla by to pro nás čest, kdyby to viselo u něj na stromečku," uzavřela Mudruňková.

Ale třeba na Olomoucku by pro nového krále měli úplně jiné dárky. "Sklenička dobrého alkoholu by ho neurazila," myslí si jeden z dotázaných. "Vepřo, knedlo a zelo v krabičce," dodal další.

Slavnostní ceremoniál korunovace nového britského panovníka budete moci sledovat ve speciálním vysílání Víkendové snídaně a v ŽIVĚ komentovaném vysílání na televizi Nova, TN Live a na Voyo. A možná se i dozvíte, jaké dary přivezli státníci z celého světa. Třeba dojde i na kuriozity.

Před sedmi lety dostal k narozeninám českou remosku. Dodnes média spekulují o tom, jestli v ní jeho choť Kamila něco uvařila.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz