Zajímavosti

Unikátní objev českých archeologů. V kameni našli rytiny staré 15 tisíc let

Archeologové z brněnského muzea učinili v Ostravě unikátní objev. V městském obvodu Hošťálkovice odkryli kámen, ve kterém nalezli rytinu mamuta a koně starou 15 tisíc let. Podobný objev v Česku neučinili již desítky let.

Vzácný nález se podařilo v posledních dnech odkrýt archeologům z Moravského zemského muzea v Brně. Jemnou rytinu mamuta a koně objevili v Ostravě v městském obvodu Hošťálkovice, kde zkoumali už od roku 2019. Říční valoun kulmské břidlice ale našli až o tři roky později.

"Ke skutečnému objevu rytiny však došlo až v laboratoři muzea, když se nám při čištění nálezů podařilo rozpoznat rýhy ryté kamenným nástrojem. Postupně se tak objevila postava nějakého zvířete podobného mladému mamutovi. Pomocí 3D mikroskopu se nám posléze podařilo rozpoznat hlavu dalšího zvířete, kterým je kůň," uvedla v tiskové zprávě archeoložka Zdeňka Nerudová.

Související obsah

Podle archeologů je rytina vzácná hlavně z toho důvodu, že v době jejího vzniku již mamuti vymírali a byli vyobrazováni velmi vzácně. "Výjimečnou se stává i samotná zkoumaná lokalita, neboť se na ní dochovalo několik fází osídlení. Období magdalénienu bylo dosud z Ostravska neznámé," přidal archeolog Petr Neruda.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz