APLIKACE TN.CZ
Domácí

Stále se neví, kdo zemřel při požáru v Brně. Část lidí z tragédie viní primátorku

Policie stále nezná totožnost dvou žen a šesti mužů, kteří zemřeli při požáru obytných kontejnerů v Brně-Komárově nedaleko Dolního nádraží. Policisté proto žádají veřejnost o pomoc. Část občanů pak začala ze smrti lidí v unimobuňkách vinit vedení města.

Policie pokračuje ve zjišťování okolností čtvrtečního požáru obytných kontejnerů v Plotní ulici v Brně-Komárově. Zatím se jí nepodařilo zjistit ani totožnost zemřelých a úplně jistí si nebyli ani jejich pohlavím. "Předběžně šlo o 6 mužů a 2 ženy," uvedli policisté na twitteru.

"U jednoho z nich tušíme, o koho šlo, ale ztotožněn spolehlivě ještě není," dodal k vyšetřování policejní mluvčí Pavel Šváb s tím, že se jeho kolegové snaží o identifikaci i dalších zesnulých.

"Pátráme, procházíme kamerové záznamy. Pokud by někdo z veřejnosti znal někoho, kdo tam v tu kritickou noc přespal, budeme rádi, když se nám ozve buď na číslo 158, nebo pokud kontaktuje oddělení v Komárově," vyzývá mluvčí.  

Související obsah

Zatímco policie pokračuje ve vyšetřování příčin, veřejnost začala hledat viníka tragédie. Velká vlna kritiky se na twitteru snesla na primátorku Brna Markétu Vaňkovou (ODS). "Děkujeme vám za zrušení Housing First – kdybyste jej nezrušila, možná by ti lidé měli městský byt a neuhořeli by," napsal jí člen České pirátské strany Pavel Moravec.

"Brutálně jste omezili sociální programy, které lidem bez domova k bydlení a návratu do normálního života pomáhaly. V podobných podmínkách jsou obdobné nehody jen otázkou času," tvrdí pak architekt a člen levicového uskupení re-set Jakub Nakládal.

Další lidé pak citovali z rozhovoru zveřejněného na stránkách ODS. "Projekt zabydlování bezdomovců – jednotlivců bych zcela jistě nepodporovala. Z velké většiny jde o drogově závislé osoby, o lidi, kteří mají například tendence k sebevraždám, a nepovažuji za bezpečné tyto osoby zabydlovat do domů mezi slušné, pracující a platící nájemce," nechala se Vaňková v roce 2018 slyšet.

Související obsah

Na veškerou kritiku reagovala primátorka stejně: "Ukončování bezdomovectví jsme nezrušili, ale rozvíjíme ho. V letech 2018–2022 jsme zabydleli 127 domácností, což je stejně jako v předešlém období. Na roky 2022–2026 jsou připraveny projekty, u nichž je schválena udržitelnost. Počet zabydlených domácností se pravděpodobně navýší," napsala opakovaně.

"Projekty, jako je Housing First, jsou realizovány v závislosti na vypsání dotačních titulů. Protože naše projekty přihlašujeme opakovaně, modifikujeme jejich názvy. Nicméně ta sama podstata, tedy využití principů Housing First, zůstává zachována. Například na období 2022–2026 jde o projekt nazvaný: Programové zabydlování domácností v bytové nouzi s využitím metody Housing First, obsah je prakticky identický," dodala pak Vaňková pro TN.cz. 

Smutnou souhrou náhod pak je, že k tragédii opravdu dojít nemuselo. Podle vyjádření Českých drah, na jejichž pozemku objekt stojí, měly být buňky v blízké době zlikvidovány.

Při nočním požáru v Brně zemřelo osm lidí. Hořely stavební buňky:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz