Domácí

Test určí zásobu vajíček v těle ženy. České pojišťovny ho budou proplácet

Už příští rok budou zdravotní pojišťovny proplácet nejpřesnější krevní testy, které pomohou ženě zjistit, kolik času má na založení rodiny. Tyto testy si ženy zatím musejí hradit samy. Ročně je podstoupí tisíce žen, které se například léčí po chemoterapii.

Test na zjištění počtu vajíček podstoupila i paní Denisa. Ve 27 letech jí lékaři diagnostikovali rakovinu děložního hrdla a čekalo ji několik operací a chemoterapie. "Po této sérii vyšetření, operací a léčby jsem řešila budoucí otěhotnění i s onkologickým týmem a v rámci IVF (pozn. red. způsob mimotělního oplodnění) vám právě nabízí tento test z krve," sdělila Denisa.

Léčba rakoviny i další gynekologické operace totiž mohou ovlivnit zásobu vajíček v těle ženy. Denisa si test musela zaplatit sama. "V rámci mé diagnózy mě čekalo bohužel hodně testů, takže to, že jsem platila navíc 800, se v tom trošku ztratilo. Ale věřím, že mnoho žen by ocenilo, aby test hradila pojišťovna," myslí si Denisa.

Související obsah

O to už dlouho usilují i specializovaní lékaři. "Ta jednání probíhají věcně a my věříme, že bude v dohledné době tato vyšetřovací metoda proplácena ze zdravotního pojištění," sdělil lékař a člen výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) Martin Kučera.

"Od příštího roku bude výkon Anti-Müllerian Hormon hrazen. Stanovení hladiny Anti-Müllerian Hormonu je indikováno při sledování onkologické léčby, diagnostiky endokrinní a v rámci umělého oplodnění," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Na zjištění počtu svých vajíček by ženy měly mít podle specialistů nárok nejméně čtyřikrát za život s odstupem alespoň jednoho roku. "Ta hodnota AMH je mnohem lepší, respektive lépe dostupná v jakýkoli den cyklu. A taky je ta metoda mnohem přesnější," míní lékařka Alena Šestinová. Tento test je už několik let standardně hrazen ve většině západních zemí a proplácejí ho pojišťovny také třeba v sousedním Slovensku.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz