Zajímavosti

Rakovina plic patří k největším zabijákům Čechů. Škodí hlavně kouření

Na zhoubné nádory v Česku ročně zemře více než 28 000 lidí. Představuje to čtvrtinu všech úmrtí u nás. V rámci Českého dne proti rakovině ve středu v ulicích dobrovolníci prodávali celý den žluté kvítky se stuhou, které jsou symbolem akce. Letošní téma sbírky je karcinom plic. Na ten lidé se zhoubnými nádory umírají nejčastěji.

Rakovinou plic onemocní nejčastěji lidé mezi 50 a 70 lety. Podle odborníků se na vzniku karcinomu plic podílí až z 90 procent kouření. Každý čtvrtý dlouhodobý kuřák onemocní plicní rakovinou.

V Česku přitom kouří 24 procent žen a 42 procent mužů. Čeští muži jsou nejspíš i kvůli tomu na jednom z prvních míst ve výskytu plicní rakoviny ve světě.

Často by přitom pomohlo jen přestat kouřit. Lékaři nedoporučují ani kouření elektronických cigaret. V Česku už funguje také screening určený pro kuřáky ve věku 55 až 74 let. Těžcí kuřáci, bývali nebo současní, se tak mohou přes svého lékaře objednat a podstoupit nízkodávkové CT plic, při kterém může lékař rakovinu zachytit v časné fázi.

Související obsah

Dalšími rizikovými faktory pro vznik rakoviny plic jsou například dlouhodobý pobyt v prostředí se zvýšenou koncentrací azbestu, radonu, ale také ve znečištěném životním prostředí.

Nádor plic se v těle rozvíjí bezpříznakově, takže bývá většinou diagnostikován až v pokročilém stádiu, kdy už ho nejde odoperovat a je velmi obtížně léčitelný. Zpozornět by ta měli lidé, které trápí kašel, vykašlávání krve, bolest na hrudi, ale také úbytek na váze.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz