Domácí

Africký mor prasat se v Česku rozšířil. Platí mimořádná opatření

Africký mor prasat se rozšířil z Frýdlantského výběžku přes Liberecko až na Českolipsko. K původním 65 katastrálním územím o výměře přes 500 kilometrů čtverečních nově přibylo dalších 103. V celém pásmu platí mimořádná veterinární opatření.

Africkým morem prasat je aktuálně zasaženo 168 katastrálních území o rozloze přes 1 200 kilometrů čtverečních. V lokalitě Máchova jezera laboratorní testy prokázaly nemoc u jednoho zastřeleného kusu divočáka.

"Je to v okrese Česká Lípa, v lokalitě Hradčany. Tam samozřejmě platí zákaz lovu veškeré zvěře, intenzivního vyhledávání uhynulých kusů, zákaz vstupu veřejnosti do honiteb, dále provedení domácích porážek prasat. A předpokládáme, že během 14 dnů by se tato opatření mohla zmírnit," myslí si ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.

Související obsah

Myslivci, kteří tam budou chtít lovit divočáky, budou muset projít zvláštním školením. Z každého uloveného prasete musí lovec odebrat vzorek krve či orgánů a odeslat ho k vyšetření do veterinárního ústavu. 

Africký mor prasat pro člověka nebezpečný není. U divokých a domácích prasat se projevuje velmi vysokou horečkou, vnitřním krvácením, malátností a končí ve 100 % případů smrtí zvířete. Na Liberecko se nemoc dostala z jihu Polska. Ve Frýdlantském výběžku se šíření nemoci podařilo zastavit na čtyři měsíce. "To rozšíření je velmi pravděpodobné," uzavřel Šebesta.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz