APLIKACE TN.CZ
Domácí

Hrozí generální stávka odborů? Předák Středula chce nejprve vyjednávat

Jak budou odbory postupovat v souvislosti se změnami, které oznámila vláda v úsporném balíčku? Bude generální stávka? Premiér Petr Fiala musí nutně podniknout kroky pro zachování sociálního smíru. Uvedl předseda odborářů Josefa Středula v pořadu Napřímo Báry Divišové ve Víkendové Snídani na TV Nova.

Plánované snížení DPH u jídla podle něj žádný velký smysl nemá, protože prodejcům mohou zdražit energie a své zboží stejně nezlevní. V pořadu Napřímo na to upozornil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Související obsah

​Podle něj už nyní kvůli drahému jídlu alespoň občas nakupuje potraviny v zahraničí polovina Čechů, a v pohraničí jich je dokonce osmdesát procent. To může mít špatný vliv například na zaměstnanost v některých oblastech, kde jsou české prodejny ohrožené levnější zahraniční konkurencí.

Šéf ČMKOS kritizoval plánovaný vládní úsporný balíček jako celek. Nelíbí se mu například některé chyby či způsob, jakým kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) své plány prezentoval.

"Po zveřejnění balíčku nejsou znepokojení jen občané, ale také podnikatelé, kteří vidí, že je vláda ignoruje. V takové situaci dostávám podněty, aby se vyhlásila generální stávka. Vláda by takovým věcem měla předcházet," řekl odborářský bos.

Odborář rovněž uvedl, že bude chtít s vládou nejprve vyjednávat a generální stávka by byla až krajním řešením. "Udělejme vše pro to, aby se ty věci změnily. My si to přejeme, a proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost," upozornil Středula. 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz