Zajímavosti

Nejvyšší muži žijí v Nizozemsku. Češi jsou jen kousek za nimi

Zamilovaná dvojce v Nizozemí
Pár v Amsterdamu | Zdroj: Profimedia

Místo narození ovlivňuje řadu věcí. Výrazný vliv má i na výšku lidské postavy, rozdíl činí dokonce desítky centimetrů. Čeští muži se řadí mezi jedny z nejvyšších na světě a má to pro ně řadu výhod. Podle některých vědců to ale s sebou nese i nevýhody.

Organizace World of Statistics zveřejnila údaje o průměrné výšce dospělých mužů podle zemí. Nejvyšší muži světa jsou podle jejích údajů Nizozemci s průměrnou výškou 182,54 centimetru. Na druhém místě jsou Belgičané, kteří mají v průměru 181,70 centimetru, a na třetím Estonci se 181,59 centimetru.

Související obsah

​Špatně si nevedli ani čeští muži, kteří s 181,1 centimetru skončili na 10. místě. Předčili tak například Němce (179,88 cm), Američany (177,13 cm) nebo Rusy (176,46 cm). Světový průměr činí 171,28 centimetru.

Nejvyšší průměrná výška mužů ve světě
Nejvyšší průměrná výška mužů ve světě | Zdroj: TN.cz

​Žebříček naopak uzavírají muži z Jemenu, kteří v průměru měří pouhých 159,89 centimetrů. Jen o něco vyšší jsou pánové v Laosu (160,52 cm) a v Nepálu (162,32 cm).

Výška má velký vliv

Výška postavy má vliv na řadu věcí. Jedna studie například tvrdí, že ženy preferují muže měřící více než 183 centimetrů. Výška podle BBC také ovlivňuje pracovní stránku lidského života, protože zaměstnavatelé preferují vyšší zaměstnance. Vyšší muži mají prý také větší šanci na povýšení. 

Na druhou stranu nižší muži zase žijí déle, tvrdí web CNBC. V roce 2003 totiž výzkumníci zjistili, že "kratší a menší těla mají nižší úmrtnost a méně chronických nemocí souvisejících se stravou, zejména ve středním věku". 

Čeští muži kolem 30. roku prý zůstávají čím dál častěji na ocet. Velkou roli v tom prý hrají i sociální sítě (10/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz