Domácí

Přijímačky na střední čekají změny. Elektronické přihlášky mají vše urychlit

Ministerstvo školství připravuje změnu přijímacích zkoušek na střední školy. Už příští rok by podle šéfa resortu Mikuláše Beka (STAN) mohli studenti podávat přihlášky elektronicky. Prý to pomůže proces zpřehlednit a zrychlit. Cermat chce navíc příští rok zavést volitelnou přijímací zkoušku z angličtiny.

Jednotnou přijímací zkoušku i letos skládali deváťáci z češtiny a matematiky. V příštím roce by mohla přibýt i angličtina. "Předpoklad je takový, že vytvoříme testy z anglického jazyka na úrovni A2, což je výstupní úroveň prvního jazyka základní školy. Tyto testy nabídneme školám k využití," vysvětlil ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.

"Do budoucna nepůjde jen o zkoušku z angličtiny, ale i o další volitelné zkoušky, jako je člověk a společnost nebo člověk a příroda, takže to si myslím, že by byl docela dobrý posun," uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Související obsah

Volitelná angličtina by ale neměla být jedinou novinkou příštích přijímacích zkoušek. "Nejdůležitější je to, aby přijímací řízení probíhalo elektronicky. Podávání papírových přihlášek a jejich zpracování je částí toho problému, který teď vidíme. Trvá strašně dlouho, než se dozvíme výsledky, a to celé zvyšuje nervozitu jak dětí, tak rodičů," řekl ministr školství Mikuláš Bek.

V příštím roce by ještě zájemci mohli podat dvě nebo maximálně tři přihlášky, v dalších letech by se ale i to mělo změnit. "Cíl je takový, že by těch preferovaných škol mohlo být i více, a tím by se celý ten proces zjednodušil," vysvětil záměr ministerstva Bek.

I přes kritiku bude mít Cermat zkoušky na starosti i v dalším roce. "Ta jednotná zkouška má jednu velikou výhodu. Na základě jedné zkoušky se současně v budoucnu budou moct děti hlásit na mnohem víc škol. Ve chvíli, kdy bychom ji zrušili, tak budou muset objíždět ty školy," hájil Cermat Bek.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz