Zahraničí

Labutě na Slovensku okupují makové pole. Pár si se zdrogovanými ptáky neví rady

Labuť v máku
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pořádné trápení přidělávají labutě manželům ze Slovenska. Ptáci totiž okupují jejich makové pole. Navíc požírají celou rostlinu máku, která je toxická. Opeřenci se pak chovají jako zdrogovaní.

Manželé Pémovi z obce Patince v okrese Komárno si s labutěmi nedokáží poradit. Opeřenci se na poli usadili letos v únoru. Nakladli tam vajíčka a najednou tam bylo až 200 dalších ptáků, uvedl portál Nový čas. 

Labutě tam navíc požírají celou rostlinu máku. "Ta je toxická, obsahuje různé alkaloidy. Mák toxický není," přiblížil Pém.

Související obsah

Podle portálu se ptáci nedokáží pohnout, nemohou létat a jsou snadnou kořistí pro šelmy. "Je to stejné jako s narkomanem. Když toho sežerou méně, budou omámené. Když budou žrát stále to samé ve větších dávkách, tak zahynou. Předávkují se," vysvětlil přírodovědec Vladimír Topercer.

V pasti zůstaly nejen labutě. Jsou v ní i manželé. Tito ptáci jsou totiž zákonem chránění. "Volal jsem do České republiky kolegům, ani oni mi nevěřili. S něčím takovým jsme se ještě na Slovensku nesetkali," postěžoval si Bálint Pém, který mák pěstuje roky.

Hlavním důvodem, proč se opeřenci usadili na poli, je podle slovenského ministerstva životního prostředí malé jezírko. "To vzniklo v důsledku velkého množství srážek a podzemní vody, která prosakovala na povrch. Jde o důsledek praxe, kdy se zaorávaly mokřady a vznikaly terénní nerovnosti vyplněné vodou. Labutěmi se už zabývají ochranáři ze Státní ochrany přírody," vyjádřil se k situaci Tomáš Ferenčák z resortu.

Odborníci jsou také přesvědčeni, že v pozadí této bizarní situace stojí klimatická změna, píše portál Denník N. Stále více labutí díky mírným zimám zůstává v Karpatské kotlině během celého roku. V chladnějším období pak vyhledávají potravu na polích.

"Labutě doteď nebyly odkázané na výhonky máku, došlo k tomu v důsledku pro ně nešťastné shody okolností. Jedinci, kteří mák ochutnali, se pravděpodobně stali závislými na toxické rostlině, která je pro jejich trávicí systém mimořádně škodlivá," uzavřeli experti.

Labutě loni potrápily i Pardubice. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz