Domácí

MAPY: Pozor při výletu do přírody. Mimořádné ohrožení kvůli klíšťatům i pylu

V pondělí i následující dny v týdnu byste si v přírodě měli dávat pozor. Odborníci varují před mimořádným rizikem napadení klíštětem. Alergici navíc mohou mít problémy s pylem.

"Na celém území Česka panuje mimořádné riziko napadení klíštětem," varoval na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pravidelné předpovědi, kterou připravují se Státním zdravotním ústavem, zveřejnili meteorologové mapy, které ukazují, že v celém Česku bude mimořádné ohrožení v pondělí, úterý i středu.

"Použijte repelent. Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách," doporučili meteorologové. Večer a ráno byste si zároveň měli kontrolovat tělo a případná klíšťata odstranit.

Podmínky jsou a nadále i budou v týdnu pro klíšťata příznivé. Podle předpovědi totiž bude teplo a nemělo by pršet. 

Související obsah

Alergiky navíc v příštích dnech bude trápit pylová situace. Ve většině Česka semafor ukazuje mimořádnou míru ohrožení. Ve zbytku je ohrožení vysoké. 

"Doporučujeme omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu (zejména u dětí), v autě pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny, vyplachovat nos fyziologickým roztokem, osoby alergické na pyl trav by neměly kouřit, vyvarovat se sekání a sušení trávy a měly by používat brýle proti slunci," vzkázali meteorologové.

Pylová sezona
Nejčastější pyly | Zdroj: Státní zdravotní ústav / TN.cz

Nová aplikace ukáže, kde jsou klíšťata:

Sára Zámečníková, cej, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz