Zahraničí

Český lékař půjde v Koreji před soud. Měl plácnout hygieničku přes zadek

Údajný sexuální útok se mu nevyplatil. Český lékař se bude v Jižní Koreji zodpovídat před justicí. Tamní občan by podle koreanistky mohl dostat pět let natvrdo, cizí původ může v procesu znamenat polehčující okolnost. Muže totiž považují za barbara.

Desátého dubna vyrazila česká delegace i s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) do Jižní Koreje. Armádní lékař, který se skupinou vycestoval, se nevrátil. Teď se před soudem bude zodpovídat ze sexuálního obtěžování.

Korejská státní zástupkyně s rozhodnutím údajně vyčkávala do posledního okamžiku, spekulovalo se o tom, že se obě strany dohodnou, informuje web lidovky.cz.

Související obsah

​Jihokorejskou hygieničku údajně český lékař plácl přes zadek v momentě, kdy české delegaci měřila na letišti teplotu. Žena nejprve žádala vysoké finanční vyrovnání, na něm se však obě strany nedohodly. Termín soudního slyšení zatím není znám, ve hře je podle citovaného webu i možnost kauce, díky které by se lékař mohl dostat domů.

Koreanistka Miriam Löwensteinová se domnívá, že Čechovi může v Jižní Koreji před tamní justicí pomoci, že je cizincem. "Mohou ho považovat za barbara, který není schopen ctít tamní zákony. Korejec by dostal pět let vězení a ve své kariéře by si už nikdy neškrtnul," říká pro TN.cz Löwensteinová.

"Nekorektnost se přehoupla do hyperkorektnosti. Jižní Korea je normální stát, který má své zákony a trestní zákoník, tamní soudní systém vychází do velké míry z toho amerického. O nějaké podjatosti či zkorumpovanosti se nedá vůbec mluvit," dodává koreanistka.

České ministerstvo zahraničí odmítá případ detailněji komentovat a odvolává se na přání lékaře. "Muži poskytujeme standardní konzulární asistenci. V případě soudu se jedná o citlivé osobní informace a k jejich zveřejnění nemáme souhlas," říká mluvčí ministerstva Daniel Drake. 

Sexuolog Weiss: V Česku se sexuální obtěžování toleruje více než ve světě. Naštěstí se to mění:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz