Domácí

Dětské pohotovosti čelí obřímu náporu. Mnoho rodičů nás zneužívá, stěžují si

Dětské pohotovosti čelí v tomto období vysokému náporu pacientů a některé z nich jsou dokonce přetížené. Nemocnice si tento stav vysvětlují tím, že rodiče dětí ve více než polovině případů zneužívají urgentní péči a místo návštěvy praktického lékaře míří rovnou na pohotovost.

Pohotovost je místo, kde se především zachraňují životy a kam bychom měli mířit pouze tehdy, když máme opravdu na kahánku. Jenže v poslední době praskají urgentní příjmy ve švech. Jak ty klasické, tak zejména ty pro děti. Reportér TV Nova byl například svědkem fronty na dětském urgentním příjmu v pražské motolské nemocnici. 

"Někdy jsme tu byli i déle," prozradili mu pacienti, když čekací dobu odhadl na zhruba dvě hodiny. Štáb se šel podívat i na jiná oddělení a výsledek nebyl o moc lepší, například v ortopedické ambulanci byla situace podobná. 

"Spousta rodičů je netrpělivých, potřebují to vyšetřit hned, a proto raději jedou hned do nemocnice. Bohužel dětské pohotovosti jsou přetížené," konstatovala primářka dětského urgentního příjmu FN Motol Jitka Dissou. Rodiče podle ní na pohotovost berou děti i s klíštětem či odřeninami. 

Související obsah

​Trend zahlcování dětských urgentů je vidět napříč Českem. Dětská pohotovost ve Zlíně má v ambulanci první pacienty už pět minut po otevření, další v tu dobu na ošetření čekají. "Opravdu lidé chodí s banalitami, je to zhruba 20 až 50 % všech lidí," prozradila mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská. 

"Ta situace je skutečně kritická. Dochází k tomu, že s tzv. banalitami nás navštěvují rodiče čím dál tím víc," potvrzuje ředitel Klatovské nemocnice Jiří Zeithaml. "Počet pacientů, kteří přijdou a u kterých by se to dalo řešit domácí léčbou, je tak 50 %," dodává primář dětského oddělení v nemocnici ve Slaném Jiří Havránek. 

A bude hůř, varují odborníci. Lékařů v Česku rozhodně nepřibývá, a tak se prý lidé budou stále častěji obracet na služby první pomoci, a to i s maličkostmi.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz