Domácí

Roztroušenou sklerózou trpí v Česku desetitisíce lidí. Pomáhá jim nová léčba

Léčba roztroušené sklerózy zažívá v Česku revoluci. K pacientům se dostávají hned po první atace vysoce účinné léky, na které by dříve čekali i roky. Lékaři by rádi do konce letošního roku nasadili tuto léčbu minimálně u 60 % nově diagnostikovaných pacientů. Původně se k ní dostalo jen 20 procent z nich.

Roztroušenou sklerózou v tuzemsku trpí více než 25 tisíc lidí. Tuto diagnózu si před více než rokem vyslechla i 26letá Edit. "Moje roztroušená skleróza je velmi agresivní. Prvně zkusili, jestli bych nereagovala na lehkou léčbu, což se brzy ukázalo, že ne. Pak mi byla hned nasazená biologická léčba," popsala svou zkušenost.

Účinnější biologickou léčbu má i paní Libuše a už po pár měsících viděla výsledky. "Přestalo se mi dít mnoho příznaků, jako je bolest hlavy, a celkově jsem méně unavená," tvrdí.

Důležité je podle odborníků zahájit léčbu co nejdříve. Takový pacient pak má daleko větší pravděpodobnost, že bude žít plnohodnotný život. "Ta jeho choroba se buď úplně zastaví, nebo je její progrese velmi pomalá," doplnila vedoucí pražského Centra pro demyelinizační onemocnění Eva Kubala Havrdová.

Související obsah

Biologická léčba roztroušené sklerózy má dokonce více forem a pacient si v některých případech může i vybrat. "Máme injekce, které se píchají jednou měsíčně, nebo dokonce jednou za půl roku, a máme i tabletky," vysvětlila rozdíly Havrdová.

Vyléčit se ale toto onemocnění nervového systému – tedy mozku a míchy, hlavních řídících center lidského organismu – úplně nedá. Nejčastěji postihuje lidi mezi 20. až 40. rokem. Ze začátku se může projevovat například brněním v končetinách.

Na podporu lidí s roztroušenou sklerózou se po celém Česku sázely slunečnice. Na světový den sklerózy, který připadá na úterý, se také oranžově rozsvítila petřínská rozhledna v Praze.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz