Zajímavosti

Přírodní odpuzovače komárů či klíšťat: Pomoci mohou bylinky i některá jídla

Přírodní odpuzovače komárů či klíšťat: Pomoci mohou bylinky i některá jídla
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S nástupem teplého počasí opět začínají ve velkém útočit komáři i klíšťata. Odborníci se letos dokonce obávají přemnožení otravného hmyzu. Lidé by proto měli vědět, jak se chránit. Pokud nechtějí využít klasické repelenty z obchodů, mohou sáhnout po některém z přírodních pomocníků.

Sezóna komárů v Česku zatím naplno neodstartovala. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je aktuálně nejhorší situace na jihovýchodě země, kde aktivita otravného hmyzu dosahuje místy i střední úrovně, jinak je ale zatím relativně klid. To by se ovšem mělo brzy změnit. Odborníci se obávají, že letos budou komáři lidem "pít krev" opravdu hodně. Některé oblasti mohou být komáry dokonce zamořené.

Index aktivity komára
Index aktivity komára | Zdroj: ČHMÚ

​V letních měsících se bzučícímu hmyzu nevyhneme, obzvlášť při pobytu v přírodě. Pokud ale máte pocit, že na vás komáři útočí víc než na kohokoli jiného, můžete vyzkoušet některou z babských rad.

Jídlo jako zbraň

Někteří lidé věří, že proti komárům mohou bojovat s plným žaludkem. Před bodavým hmyzem se zkoušejí chránit například pojídáním česneku nebo cibule. Doporučuje se také kajenský pepř, chilli, droždí či kvasnice.

Přírodní repelenty

Meduňka, máta, levandule, hřebíček, skořice nebo citronela. Pokud něco z toho máte doma, můžete si zkusit vytvořit přírodní repelent. Podomácku vyrobené produkty jsou jednou z oblíbených variant, jak se bránit proti komárům. Na internetu najdete bezpočet návodů a receptů.

Hodit se opět může i česnek, jak upozorňuje portál Medical News Today. Nejsilnější je ale účinek prvních třicet minut po aplikaci, pak rychle klesá.

Související obsah

Pozor na pot i pivo

Zdá se, že pot je magnetem na komáry, protože obsahuje kyselinu mléčnou, která komáry přitahuje, píše Health. Portál současně varuje, že i pivo po grilování z vás může udělat návnadu na hmyz, jak naznačuje několik menších studií. Na druhou stranu jiní výzkumníci tvrdí, že pivo díky vitaminu B může naopak pomoci. Názor si tak musíte udělat sami.

Květiny proti komárům

Muškáty, afrikány, levandule, šanta kočičí i pelyněk. To vše vás může uchránit před invazí komárů doma. Stačí zasázet tyto rostliny do truhlíků a postavit je za okno. Někdo dokonce potírá okenní rámy osvědčeným česnekem.

Přírodní tipy proti klíšťatům

Zatímco sezona komárů se teprve rozjíždí, klíšťata už řádí ve velkém. Na portálu kliste.cz najdete hned několik tipů, jak se chránit. Pomoci může ocet svařený s rozmarýnem (lze využít i levanduli, tymián nebo čajovník), fenykl v kapse od kalhot, tinktura z vratiče obecného v kombinaci s česnekem, citrusy, nebo vylouhovaný hřebíček.

Index aktivity klíšťat
Index aktivity klíšťat | Zdroj: ČHMÚ

​Letos hrozí přemnožení komárů, obávají se odborníci (4/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz