Zahraničí

Napětí v Kosovu roste. Západ se poprvé postavil na stranu Srbů

Přibližně 700 vojáků Severoatlantické aliance dorazilo do Kosova. Na severu země posílí stávající jednotky mise KFOR, která tu brání střetům mezi etnickými Srby a Albánci. Mezi těmi v posledních dnech vzrostlo napětí. Během násilných střetů se zranilo už přes osmdesát lidí.

Jen pár desítek hodin poté, co generální tajemník NATO oznámil posílení mise KFOR na severu Kosova, přijela na místo obrněná vozidla se sedmi stovkami vojáků. Doplní tam jednotky, které se v úterý střetly s kosovskými Srby v ulicích města Zvečan. Při násilných střetech ve městě u kosovsko-srbských hranic bylo zraněno přes 30 vojáků a 50 demonstrantů.

Jednotky KFOR splnily svůj slib a rozmístily své síly na pěti místech v ulicích a v centru města. Vojáci mají ve městě za úkol oddělit albánské policejní jednotky a srbské demonstranty. Ti odmítají uznat nově zvolené albánské starosty, kteří se do úřadů dostali po bojkotovaných volbách. Těch se zúčastnila asi tři procenta tamních obyvatel.

"Ta situace je opravdu složitá a každým okamžikem může ještě eskalovat a stát životy nejen protestujících kosovských Srbů, ale také vojáků NATO," okomentovala analytička Milica Rakičová. Podle srbského premiéra by řešením sporu mohlo být odvolání nově zvolených starostů. Postup kosovských úřadů po regionálních volbách kritizovaly i některé západní země včetně Francie nebo Spojených států.

Související obsah

​"Vůbec poprvé celou dobu situaci z našeho pohledu odsoudily i Spojené státy, za což jsem vděčný. Doufám, že to tak bude i u Evropanů, i když si nejsem jistý, jestli u všech," řekl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Já jako premiér nemůžu těm starostům říct: 'Neměli byste zůstávat ve svých úřadech'. Tohle není úspěch. Je to nešťastná situace. Ale nevzdáme naši demokratickou republiku fašistickému davu s písmenem Z, který střílí na vojáky a policisty," uvedl kosovský premiér Albin Kurti.

Severoatlantická aliance má v Kosovu v rámci mise KFOR v současné době téměř čtyři tisíce mužů a žen. Podle vedení NATO je ale možné, že bude nutné misi ještě posílit.

kh, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz