Domácí

V Mostě končí vyhlášený antikvariát. Věci v něm teď koupíte za pár korun

Po téměř čtvrt století v Mostě končí vyhlášený antikvariát Růžička. O staré knihy a mnoho dalších starožitností podle majitele přestává být zájem. Ten stoupl až teď, když se rozhodl veškeré zboží vyprodat. Knihy jsou nyní za 20 korun. Co se neprodá do července, to nabídne za pětikorunu. Soumrak obchodů se starožitnostmi potvrzují i další antikvariáty.

Antikvariát v Mostě končí po 23 letech. Luboš Růžička se rozhodl pověsit podnikání na hřebík. Neuživí ho, navíc se stěhuje a věci není kde uskladnit. "Ty režie nejsou malý. Budete některej měsíc dělat za 10 tisíc? Asi těžko," vysvětluje.

Obří knižní sbírku prodává za 20 korun za kus. V nabídce má ale také staré foťáky, elektroniku, vybavení domácnosti. Tam jsou ceny na domluvě. Co zůstane v regálech ještě za měsíc, pan Růžička nabídne za pětikorunu. "Zboží, co neprodám, půjde do kontejneru," dodává.

Související obsah

Podobný osud zřejmě čeká také další antikvariáty, které se zuby nehty drží. Ještě před pár lety bylo ve Zlíně antikvariátů pět, nyní už přežily pouze dva. Jedním z nich je antikvariát U Brouků. "Brzy to bude asi likvidační, neudržitelná situace. Příští rok nevím, co bude. Vypadá to, že zavřu," tvrdí jeho majitelka Renata Vesná.

V Česku je podle odhadů okolo 200 antikvariátů, čtvrtina jich je v Praze. I přesto, že postupně končí, patříme v počtu obchodů se starožitným zbožím na špičku v Evropě.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz