Videoreportáž

Víme, proč se vlaky srazily a kdo za to může, tvrdí indický ministr železnic

Tragickou páteční srážku vlaků na východě Indie způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Jeden z vlaků kvůli ní vjel na špatnou kolej. Politici slíbili brzké dopadení viníků. Vyloučena není ani sabotáž. Kvůli nehodě, během které zemřelo téměř 300 lidí, se otřásá indická vláda.

Záběry z dronů ukázaly rozsah nejtragičtější vlakové nehody tohoto století v Indii. Vysokorychlostní expres najel kvůli chybnému signálu na vedlejší kolej. V plné rychlosti narazil do stojícího vlaku naloženého železnou rudou. Vagóny navíc skončily na kolejích, po kterých projížděl další osobní vlak.

Železniční správa následně uvedla, že spíše než k poruše došlo k blíže neurčenému zásahu do signalizace. Mohlo jít i o sabotáž. Ministr železnic Ašvini Vaišna naznačil, že vyšetřovatelé už mají jména podezřelých. "Příčina byla identifikována a byli identifikováni lidé, kteří jsou za ni odpovědní," prohlásil.

Související obsah

Počet obětí je podle hasičů 275. Různé zdroje se v tomto údaji ale rozcházejí. Podle úřadů mohli být někteří mrtví ve zmatku započítáni dvakrát. Okolní nemocnice jsou přeplněné, přestože 800 z téměř 1200 zraněných už bylo propuštěno.

Železniční doprava byla v jednom z nejchudších regionů Indie zastavena. Na místo přitom přijíždějí tisíce příbuzných.

Kvůli nehodě se otřásá i indická vláda. Ministr železnic čelí výzvám k odstoupení. Slibovaná modernizace jedné z největších a také nejzaostalejších železničních sítí světa už spolykala miliardy amerických dolarů. Na zvýšení bezpečnosti se to přitom výrazně neodrazilo.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz