Domácí

Ceny uhlí klesají. Podle ekonomů přichází ideální čas na jeho nákup

Ceny uhlí na světových burzách letí dolů. Podle ekonomů ceny topných paliv vyšponovala válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize. Právě v té době se řada lidí vrátila k topení dřevem a uhlím. To se aktuálně na burzách prodává i čtyřikrát levněji než v loňském roce. Podle ekonomů je v současné době ideální čas, kdy uhlí nakoupit. A řada českých prodejců má skutečně před létem téměř vyprodané zásoby.

Pan Matula z Ostravska na nic nečekal a využil nižších cen. Za třicet metráků zaplatil zhruba 20 000 korun. Ještě před pár měsíci by se ale pořádně plácl přes kapsu. "Vidíme velmi rychlý pokles ceny uhlí. Zatímco v září loňského roku se jedna tuna obchodovala zhruba za 450 amerických dolarů, tak nyní jsme pod 150 americkými dolary," okomentoval situaci na trhu ekonom Petr Studnička.

Vývoj ceny uhlí
Vývoj ceny uhlí | Zdroj: TV Nova

Tuna uhlí tak na světových trzích v přepočtu aktuálně stojí přes 3 000 korun. K tomu je ale potřeba připočíst i další náklady, jako je doprava nebo výdaje na těžbu. Přesto Češi uhlí nakupují o pár set korun levněji než v předchozích chladných měsících. Cena sice závisí na jeho kvalitě, průměrně se ale dá metrák hnědého uhlí pořídit za 680 korun.

Související obsah

"V současné době je zájem vyšší v průměru o dvacet procent. Zásoby, co tady máme, tak už jsou prodané," potvrzuje velký zájem o uhlí prodejce Luděk Makový z Chocenického Újezdu.

Podle ekonomů je cena uhlí také sezónní záležitostí. Mimo topné období tedy klesá a s příchodem chladného počasí se zase zvedne.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz